Tunceli Üniversitesi ders başı yapamadı

Tunceli Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik yılı, üniversitenin yeni yerleşkesinde devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle 11 Kasım'da başlayacak.

Tunceli Üniversitesi ders başı yapamadı

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, üniversitenin yeni yerleşkesi olan Aktuluk Kampüsü'nde düzenlediği basın toplantısında, yeni yerleşkedeki binaları eylül ayında teslim aldıklarını söyledi.

Kampüsteki altyapı çalışmaları nedeniyle üniversitede akademik yılın 11 Kasım'da başlayacağını dile getiren Boztuğ, "Senatoda aldığımız ilk karara göre, 30 Eylül'de başlayan akademik takvim, 30 Ekim'de başlayacaktı fakat Kurban Bayramı'ndaki 9 günlük tatil nedeniyle hem altyapıda hem de üstyapıda gecikmeler oldu. O 9 günü dengelemek için ikinci bir senato kararıyla akademik yıl başlangıcını 11 Kasım'a erteledik" diye konuştu.

Çalışmalar nedeniyle akademik yıl açılışının 40 gün ertelendiğini belirten Boztuğ, "Öğrencilerin hiçbir kaybı olmayacak. Normalde 10 Haziran'da bitecek olan akademik yılımız, ağustos başında bitecek. Öğrencilerimiz, ağustos-eylül döneminde iki ay tatil yapacak" dedi.

Tunceli Üniversitesinin öğrenci sayısının 6 bin 650 olduğunu kaydeden Boztuğ, öğrencilerden bin 500'ünün ilçelerde eğitim-öğretime devam edeceğini söyledi.

Üniversitede 350'si akademik, 200'ü idari ve 200'ü hizmet alımı olmak üzere 750 personelin görev yaptığını dile getiren Boztuğ, üniversitede Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 30 kişinin görev alacağını belirtti.

"YURT KONUSUNDA BİR SIKINTI ÇEKECEKLERİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Prof. Dr. Boztuğ, bir gazetecinin, "Yurt konusunda sıkıntı yaşanır mı?" sorusu üzerine, bu konuda bir sıkıntılarının olmadığını belirterek, "Kredi ve Yurtlar Kurumu Tunceli Müdürlüğü, 300 kişilik iki bina kiraladı ve 10 Aralık'ta hizmete girecek. İl genelinde bin 500 daire yapıldı. İki özel sektör yurdu açıldı. Bu nedenle öğrencilerimizin yurt konusunda bir sıkıntı çekeceklerini düşünmüyorum. Kredi ve Yurtlar Kurumunda bin 500, özel yurtlarda ise 300 kişi kapasitesi var. Toplam kapasite bin 800 kişi. Tunceli'deki öğrenci sayısı 5 bin 150 olduğuna göre her 3 öğrenciden biri yurtlarda kalacak" diye konuştu.

"70 MİLYON LİRALIK YATIRIM GETİRİLDİ"

"Öğrencilerin sokaklarda kaldığı yönünde söylentiler var. Bunların doğruluk payı var mı?" şeklinde soru üzerine Boztuğ, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, bu tür eleştirilere artık alıştıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin insan hakları, hukuk ve demokrasi bakımından evrensel hukuk normlarına ulaştığını, herkesin düşüncesini ifade etmekte özgür olduğunu belirten Boztuğ, Tunceli halkına bir önerisinin olduğunu ifade ederek, "Devletimizin, hükümetimizin şu barış ve çözüm sürecinde, herkesin elini vicdanına koyup yaraları kanatmadan, yaraları kaşımadan olduğunca yapıcı tenkitlerle katkıda bulunması gerekiyor" diye konuştu.

Hükümeti ve üniversiteyi zor duruma düşürmek amacıyla "Öğrenci dışarıda kaldı, öğrenci sömestir kaybetti, bu, Dersim'e yapılan zulümdür" gibi söylemlere yöre halkının itibar etmemesi gerektiğini dile getiren Boztuğ, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yıl dönümünün 29 Ekim'de kutlandığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"İlk defa bu hükümetimiz zamanında defaten 70 milyon liralık yatırım getirildi. Basın mensupları arkadaşlarımdan rica ediyorum, bu binaların fotoğrafını çekin. Dersim'e yapılan zulüm bu mudur? Bu tür eleştirileri, kastını aşan, amaçları farklı olan eleştiriler olarak değerlendiriyorum."

Rektör Boztuğ, basın toplantısının ardından yeni kampüsteki binaları gezdi. Bazı akademisyenler ve idari personelin, yeni binaların içinin temizlenmesinde görevlilere yardım ettiği görüldü.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 19:41
banner53
YORUM EKLE

banner39