Tunceli'de köy yakma girişimi

Tunceli'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Subaşı mezrasında, kimliği belirsiz kişilerce yangın çıkartılmak istendi. Yangın köylülerin fark etmesiyle büyümeden söndürüldü

Tunceli'de köy yakma girişimi

Tunceli Merkez Çicekli köyüne bağlı Subaşı mezrasında ormanlık alana yakın bazı evlerin kimliği belirsiz kişi yada kişilerce yakılmak istendiği belirtildi.

Ali Rıza Yurttaş, dün gece bazı kişilerin kendi evlerini yakmak istediğini öne sürerek, "Mezrada hala 10 aile yaşamaktadır. Mezramız eskiden köydü zorla boşaltıldı, bazıları çıktı bazıları kaldı sonra Çicekli köyüne bağladılar. Bizim evimiz ile akrabalarımın evleri hala burada. Yaz aylarında gelir, gideriz bazen kalırız, bahçelerimiz tarlalarımız durur meyve ağaçlarımız bolca var. Dün gece saat 21.30 sularında köy yakınlarında 3 araç görülmüş. Özellikle benim evimin birkaç metre yakınındaki ağaçları otları tutuşturmuşlar. Her taraf kurumuş ot ormanı, evlerimizi yakmak istemişler. Meşe ormanı zor tutuştuğu için tam yanamamış. Köylüler haber verince Tunceli itfayesi anında müdahele etti sonra Orman işletme müdürlüğü ekipleri geldi ve yangını büyümeden söndürdüler. Her yer orman burada. Tutuşsaydı köy ve civar köyler tamamen yanabilirdi facia kıl payı atlatıldı" diye konuştu.

Yurtaş yangının kasıtlı çıkarıldığını da ileri sürerek, şunları söyledi:

"Yangını birileri kasıtlı çıkarmış, evin yakınına kadar gelmiş, yakıp gitmişler. Burada yol bile geçmiyor tesadüfen atılmış bir sigaradan çıktı diyelim. Bizim tahminimiz evlerimizi ve orlanımızı yakmak isteyen birileri var, devlet bunları ortaya çıkarmalı. Bizler köylerimize geri dönmek istiyoruz Dersim yöresinde yüzlerce vatandaş köye dönmek istiyor ama engelleniyoruz, evlerimiz yakılmak isteniyor. Köyümüzün su sorunu çözülse hemen döneriz. Devlete defalarca müracatta bulunduk ama ilgilenmediler. Köyümüzün ismi Subaşı suyun olmadığı köyü ismi Subaşı bu nasıl isimdir anlamadık. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız umarım failler bulunur."

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 07:44
banner53
YORUM EKLE

banner39