banner39

TURAB'dan bilimsel işbirliği

Toros Üniversitesi ile işbirliği alanındaki görüşmelerini hızlandıran TURAB, bilim ışığında gelişim için elini taşın altına koymaya hazır olduğunun mesajını verdi

Yurt Haberleri 02.04.2012, 11:23 02.04.2012, 11:23
TURAB'dan bilimsel işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen, Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği'ni (TURAB) ziyaret etti. Rektör Şen'i, TRAB Genel Başkanı ve Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Başkanı Emin Ucuz, Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Doğan Narin, Genel Başkanvekili Sedat Kutlu, üyeler Servet Çamurdaş ve Adem Erol Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Nesim Ekinci ağırladı. Toplantı da öncelikle Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen, üniversite ve çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Mersin'in geleceğini şekillendirmede öne çıkardığı tarım, turizm ve lojistik alanında bir dizi çalışmaya imza attıklarını söyleyen Şen, "Üniversitemiz kent ile iç içe olmaya özen göstermiş, kentin geleceğinin şekillenmesinde aktif rol almak için elini taşın altına koymaktan çekinmemiştir. Bu anlamda tarım, turizm ve lojistik sektörlerine yönelik eğitimler ağırlık verilmiş, aynı zamanda araştırma ve geliştirme çalışmaları için çeşitli merkezler kurulmuştur" dedi. Özellikle tarım alanında Antalya'da başlatılan Narenciye Gen Bankası kurma projesini tamamlamak, lojistik ve turizmde ise ihtiyaç duyulan ara eleman yetiştirilmesinde hızlı çözümler ile kente katkı ağlamak istediklerini vurgulayan Şen, "Bunların yanında Mersin'e yeni ufuklar kazandırmak adına da bilim ışığında kentin itici gücü olmak istiyoruz" dedi.

Öte yandan kentin stratejik coğrafi konumu gereği komşu ülkeler başta olmak üzere yabancı öğrencilerin kente ilgisinin arttırılması alanında da aktif olmak istediklerini vurgulayan Şen, bu çerçevede gerek kent dinamikleri ve gerekse uluslar arası arenada kurulacak işbirliklerine büyük önem verdiklerini dile getirdi.

"HER ZAMAN YANINIZDA VE DESTEKÇİNİZİZ"

TURAB Genel Başkanı Emin Ucuz da, bilim ışığında gelişimin desteklenmesi adına üzerlerine düşen sorumluğu yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Gelişmiş ülkelerde firmaların üniversiteler araştırma-geliştirme projelerinde sponsorluk desteği vererek çalışmalarını rahat yürütmeleri adına önemli bir sorumluluğu yerine getirdiği söyleyen Ucuz, bu kültürün Türkiye'de de yaygınlaşması gerektiğini bildirdi.

Üniversitelerin bulundukları kent ile bütünleşmesinin de yerelden-küresele gelişimde önemli bir yapı taşı olduğuna inandıklarını dile getiren Ucuz, bu anlamda Mersin'in sahip olduğu eğitim kurumları ile önemli fırsatlara sahip olduğunu belirtti. Toros Üniversitesi'nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve takdir ettiklerini söyleyen Ucuz, kentin sorunlarının tespiti ve çözümünde üniversiteler ile işbirliğinin destekçisi olduklarını kaydetti. Bu anlamda Toros Üniversitesi'nin, kentin ara elemandan yabancı öğrencilerin çekim merkezi haline getirilmesine kadar pek çok alanda gündeme getirdiği çalışmalar ile üstlendiği misyonun hakkını veren bir kuruluş olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu aktaran Ucuz, "Her zaman yanınızda ve destekçiniziz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü