banner39

Türkiye ve İran heyetleri Van'da toplandı

Sınır güvenliği konusunda Van'da bir toplantı düzenlendi. Toplantıya İran'dan düzenlenen toplantıya İran'ın Salmas kentinden bir heyet katıldı. Van'daki toplantıyada

Yurt Haberleri 11.02.2015, 16:46 11.02.2015, 16:46
Türkiye ve İran heyetleri Van'da toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Salmas kenti hudut komiseri Albay Şehruz Rehmani, sınır güvenliği toplantısı için Van'a geldi.

Türkiye ile İran arasında yapılan sınır güvenliği toplantısına katılmak üzere Van'a gelen Rehmani başkanlığındaki heyet, valilik girişinde Vali Aydın Nezih Doğan tarafından karşılandı.

İran heyetini makamında kabul eden Vali Doğan, yaptığı açıklamada, İran ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde hudut sorumlularının belli zaman aralıklarında bir araya gelerek hudut konularını görüştüğünü söyledi.

Doğan, İran heyetiyle yapacakları görüşmelerde hudut olaylarının nasıl kontrol altına alınabileceği konusunu ele alacaklarına değinerek, "Bugün yapacağımız görüşmelerin ardından mutabakat metni hazırlayacağız. İran'la Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler dostluğa, kardeşliğe dayanan, barış ve esenlik içinde yürüyen ilişkilerdir. Aramızdaki Kasrı Şirin Anlaşması yüzyıllardır süren bir anlaşma. Bugün yapacağımız görüşmeler dostluk ve kardeşlik ikliminde yürütülecek" diye konuştu.

Salmas Hudut Komiseri Albay Şehruz Rehmani ise Türkiye'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu bildirerek, toplantının iyi gelişmelere vesile olmasını diledi.

Rehmani, "Türkiye Cumhuriyeti devletiyle ilişkilerimiz son derece iyi, sınırlarımızda da sorun yok. Bu toplantılarımız güvenliğin daha çok sağlanması konusunda bir vesiledir" dedi.

Açıklamaların ardından Türk ve İran heyeti arasındaki sınır güvenliği toplantısı basına kapalı gerçekleşti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?