banner39

Türkiye'den İsrail'e 'siyah incir' uyarısı

Dünya genelinde en meşhuru Bursa'da üretilen "Siyah incir"in İsrail'de üretilen kutularına "Bursa üretimi" etiketinin yapıştırılması tepkiyyle karşılandı. Bursalı üreticiler İsrail'e yazılı uyarı gönderdi

Yurt Haberleri 06.08.2013, 17:25 06.08.2013, 17:25
Türkiye'den İsrail'e 'siyah incir' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), sadece Bursa'da üretilerek ihraç edilen "Bursa Siyahı İnciri"nin korunması kapsamında, İsrail Büyükelçiliğine yazı yazarak, bu ülke üretimi incirlerin "Bursa İnciri" yazılı kasalarda ihraç edildiğinin tespit edildiğini, bunun uluslararası rekabete aykırı olduğunu bildirdi.

İsrail Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğine hitaben, UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı tarafından kaleme alınan yazıda, "Bursa Siyahı İnciri"nin, 1990 yılında, dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından tescil edildiği hatırlatıldı.

BURSA SİYAH İNCİRİNE "KATE" DOPİNGİ

Bununla birlikte son haftalarda, İsrail'de üretilen incirlerin üzerinde "Bursa Figs (Bursa İnciri)" yazan kasalar içinde bu ülkedeki pazar yerlerinde "Bursa İnciri" olarak pazarlandığı ve İsrail'den Avrupa pazarlarına "Bursa İnciri" olarak ihraç edildiği bilgilerinin geldiği belirtilen yazıda, sektörün saygın uluslar arası haber sitelerinde de bu yönde haberlerin yayınlandığı bildirildi.

Salih Çalı imzalı yazıda, şöyle denildi: "Bursa yöresindeki hava şartlarına, ısı ve nem oranlarına ve toprak yapısına sahip olmayan İsrail topraklarında yetiştirilen incirin, İsrail'deki firmalar tarafından 'Bursa İnciri' olarak adlandırılması ve bu ad altında pazarlanması mümkün değildir ve aksi uygulamalar coğrafi işaret gerçeğine, ticari etik değerlere ve ülkeler arası olumlu ilişkilere aykırılık teşkil etmektedir. Açıklanan nedenlerden dolayı, İsrail'de üretilen incirleri 'Bursa Figs' adı altında pazarlayan ve bu nedenle haksız rekabete yol açan ve uluslar arası anlaşmalara aykırı hareket eden firmalarınız hakkında Ticaret Müşavirliğinizce gerekli işlemlerde bulunarak, hukuka aykırı uygulamanın sonlandırılması hususunda desteklerinizi bekler, aksi tektirde uluslararası hukuk alanında gerekli girişimlerin yapılacağını belirtiriz."

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?