Tuz Gölü'ndeki duruma resmi açıklama

Tuz Gölü'nün kırmızıya boyanmış fotoğraflarının basında yer alması üzerine resmi makamlar konuyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı duydu

Yurt Haberleri 10.09.2011, 14:22 10.09.2011, 14:36
Tuz Gölü'ndeki duruma resmi açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Konya İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, basın yayın organlarında yer alan, Tuz Gölü'nün kırmızı rengi almasıyla ilgili haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yer alan yorumlar üzerine inceleme yapıldığı, çok tuzlu alanlarda yaşayan bir zooplankton olan artemia salinaların ölümüyle oluşan sıvının, asit niteliğinin fazla olması nedeniyle Göl zemininin kırmızı rengi aldığının belirlendiği kaydedildi.

A sınıfı uluslararası sulak alanlar içinde yer alan ve özel çevre koruma statüsünde yer alan Tuz Gölü'nün, önemli kuş türlerinin konaklama ve kuluçka alanı olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

ARTEMİALARIN ÖLÜM NEDEN?

"Kamuoyunda daha çok akvaryum yemi olarak kullanılan artemiaların yaşam alanları çok tuzlu sular olup, yaşamaları çevre faktörleri ve su sıcaklığına bağlıdır. En ideal yaşama sıcaklığı 26-27 derecedir. Suyun tuzluluk oranı düştüğü ve sıcaklık arttığı zaman bu canlıların yaşama şansı azalır. Bu zooplanktonların ölümü ile ortamdaki sıvının asit özelliği artar ve halobakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu durumda oluşan hızlı buharlaşmayla ortamdaki organik madde miktarı azalır ve ortam kırmızı rengi alır. Tuz Gölü'ndeki kırmızılık doğal bir olaydır."

Mevsim itibariyle Tuz Gölü'nde su seviyesinin düşmesiyle artemialarda hızlı ve toplu ölümlerinin gerçekleştiğinin dile getirildiği açıklamada, Göl'de görülen kırmızı rengin dışarıdan herhangi bir su deşarjı ile olmadığı, renklenmenin en kısa sürede kaybolarak gölün doğal konumuna kavuşacağı vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?