Üç PKK'lının cenazesi bugün getiriliyor

Paris'te öldürülen PKK'lıların cenazeleri bugün İstanbul'a getirilerek buradan Diyarbakır'a gönderilecek. Cenazeler için yarın Diyarbakır'da törenler düzenlenecek

Üç PKK'lının cenazesi bugün getiriliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te cumartesi günü öldürülen üç PKK'lı kadının cenazeleri bugün İstanbul'a getiriliyor. Cenazeler akşam saatlerinde de Diyarbakır'a götürülecek. Diyarbakır'da bu gece morgda bekletilecek cenazeler, sabah cemevinde yapılacak dini törenin ardından Batıkent Meydanı'na getirilecek.

BDP, buradaki törene katılımı gövde gösterisine dönüştürmek için günlerdir Doğu Anadolu ve Güneydoğu'daki tüm illerden katılım sağlamak için geceli gündüzlü çalışıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir cenaze törenine büyük bir kalabalık halinde katılacaklarını söyledi.

Baydemir, '"Biz duygularımızın ifadesi olarak 7'den 70'e o gün karalar giyeceğiz. Boynumuza da barışa sahip çıktığımızın ifadesi olarak beyaz kaşkol, beyaz şal takacağız. Provokasyondan zerre kadar kaygımız olsa, kadın, çocuk, yaşlıları davet etmezdik" dedi.

Diyarbakır Valiliği, yeni provokasyonlara karşı bir dizi önlem aldı. Planlamada BDP'li yöneticilerin taleplerinin de dikkate alındığı bildirildi. Valilik, törenin güvenliği için takviye istedi. Bunun üzerine başka illerde görevli yaklaşık dört bin polis Diyarbakır'a kaydırıldı. Törende toplam 10 bin polis görev yapacak.

Törene gidenlere kimlik kontrolü ve üst araması yapılmayacak.

Cenazeler, törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35