Üçüncü 'canlı yayında içerek ispat' vakası

Ankara suyunun kirli olduğu yönündeki iddialara sert tepki gösteren Melih Gökçek, suyun temiz olduğunu kanıtlamak için canlı yayında su içti. Gökçek'in canlı yayında su içmesi Çernobil vakası ve Eski Bakan Cahit Aral'ı hatırlattı

Yurt Haberleri 11.09.2014, 14:38 11.09.2014, 16:12
Üçüncü 'canlı yayında içerek ispat' vakası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da temiz su tartışmaları yaşananırken Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 28 yıl önce canlı yayında Karadeniz çayının radsyonlu olmadığını ispatlamak için çay içen dönemin sanayi bakanını hatırlattı.

Ankara suyunun bilimsel raporlara göre 'temiz' olduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, suyla ilgili açıklama yapan odaları "ideolojik davranmak" ve "laf ebeliği yapmak"la suçladı. Gökçek basın toplantısında ASKİ'nin kapalı ambalajdaki şebeke suyunu da içti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankara’nın içme suyuna diğer kentlerde yaşayan insanların atık sularının karıştırıldığı iddialarını yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’ya sürmekte olan kuraklık nedeniyle Kızılırmak’tan su takviyesi yapıldığını, ancak bu suuyun eldeki suyla karıştırılarak verildiğini belirtti.

Gökçek, Kızılırmak’ın suyunda sülfat sorunu olduğunu doğruladı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sülfatın suda tat değişimi yapsa da kesinlikle ishal sorunu yaratmayacağını belirtti.

Gökçek, Dünya Sağlık Örgütü’nün suda sülfat için ‘250’ı sınır değer olarak tavsiye ettiğini, ancak Ankara’da bu oranın 120-130 olduğunu söyledi.

Gökçek, Ankara’nın suyuyla ilgili iddialarda bulunanlarda suyla ilgili rapor olmadığını belirtirken, Ankara’da her ay 1200’ü aşkın noktadan numune alındığını, Temmuz ve Ağustos aylarında ek analizler yapıldığını ve suda sağlığı tehdit eden soruna rastlanmadığını açıkladı.

Gökçek, Ankara’da suyun sağlığı tehdit ettiğine dair açıklamalarda bulunan odaları ise “ideolojik davranmak”, “İnsanları yanıltmak” ve “laf ebeliğiyle bilimin arkasından dolanmak”la suçladı.

Melih Gökçek, iddiaların arkasında “Ankara’da seçimi kaybeden CHP’nin olduğunu ve amacın şehir sakinlerini paniğe sevk etmek olduğunu öne sürdü. Gökçek, Ankara'daki su tartışmasının arkasında su arıtma cihazı ve kapalı su satanlara rant sağlama çabalarının olduğunu da iddia etti.

Gökçek'in canlı yayında su içmesi akıllara benzer iki vakayı daha getirdi.

MEHDİ EKER SÜT İÇMİŞTİ

İki yıl önce de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sütte aflatoksin ve antibiyotik kalıntıları bulunduğu iddiaları üzerine çıktığı canlı yayında, kameralar önünde bir bardak süt içmişti.

ÇERNOBİL VE CAHİT ARAL VAKASI

1986 yılında Karadeniz kıyılarında meydana gelen Çernobil vakasından sonra Karadeniz'de radyasyon olduğu yönünde iddialar dolaşmaya başlayınca çay tarımı büyük bir risk altına girmişti. Karadeniz'deki çayların kanserojen madde içerdiği yönündeki iddialar artamaya başlayınca dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'dan hala unutulmayan bir hareket gelmişti. Aral, çıktığı bir televizyon kanalında canlı yayında çay içti.

Aral gazetelere verdiği demeçlerde de, ”dininize, imanınıza inandığınız gibi biliniz ki, Türkiye’de kesinlikle böyle bir tehlike mevcut değildir” demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?