banner39

Uludere'de 'Fehman' istihbaratı askerden

Uludere olayı sırasında bölgenin Jandarma İstihbarat sorumlusu Aygün Eker'in geçtiği raporda, Fehman Hüseyin ve adamlarının telsizlerinin çevrime çıktığı, kaçakçı da olabileceği değerlendirilen grubun içinde kesinlikle örgüte ait malzemelerin bulunduğu vurgulanıyor

Yurt Haberleri 17.02.2015, 14:01 21.09.2015, 11:56
Uludere'de 'Fehman' istihbaratı askerden

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak Uludere’de 34 kişinin bombardımanıyla öldürülmesiyle ilgili olayda 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Aygün Eker’in askeri savcılık ifadesinde “kaçakçı olabilecekleri konusunda uyardığı” yönündeki ifadelerle ilgili resmi belgeler de ortaya çıktı. Belgelerde, Aygün Eker, Fehman Hüseyin ve adamlarının telsizlerinin çevrime çıktığını, gelen grubun kaçakçı olabileceği gibi kesinlikle teröristlere ait malzemenin de bulunduğunu belirtiyor.

Milliyet’te yer alan habere göre 2. Ordu Komutanlığı Görüntü İzleme Merkezi (GİM) ceridesinde (Günlük KH. Ceridesi ve Nöbetçi Subay Vukuat Defteri) 28 Aralık 2011’de yaşananlar dakika dakika kaydedildi.

"FEHMAN HÜSEYİN'İN TELSİZİ ÇEVRİME ÇIKTI"

Olay günü saat 16.15’de başlayan, ertesi Sabah 09.00’da kapatılan ve 13 subay ile astsubayın imzaladığı cerideye göre 19.10’da Genelkurmay GİM’den Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu ile 2. Ordu İstihbarat Başkanı Albay Aygün Eker telefonla konuştu. Ceridede görüşme şöyle anlatıldı:
Genelkurmay GİM’den Tuğgeneral Kuğu aradı ve görüntünün ne olduğuna ilişkin değerlendirme yapılmasını istedi. İsth. Bşk.mız (Aygün Eker) bölgede Fehman Hüseyin + Düzgün ve Delil (kod) adlı teröristlerin telsizlerin çevrime çıktıkları, görüşmelerinden EYP ve elektronik malzeme (patlayıcı düzenek) temin etmeye çalıştıkları, şifreli görüşmeler yaptıkları, bu nedenle kaçakçılar olabileceği gibi grup içerisinde kesinlikle terörist ve bölücü terör örgütüne ait malzeme bulunduğunun değerlendirildiğini, durumu daha fazla aydınlatabilmek için birliklerin de Ordu Kt. ve Gen Kur GİM’den İHA görüntülerini izlediği ifade edildi.

"BAZI İFADELER SONRADAN EKLENDİ"

Albay Eker askeri savcılık sorgusunda ceridedeki ifadeler ve eklemelere yönelik soruya “Telefon görüşmesi doğru. Adem Yazar görüşmeyi kayda geçirdi. Kontrol için okuduğumda farklı kalem ve yazıyla yazılan ‘kaçakçı ve terörist kesin ayrım ve değerlendirmesi yapamadığını, Gnkur. ile aynı bilgiye sahip olduklarını söyledi’ şeklindeki ibareyi ben ekledim. Bu ibareyi aynı gün ekledim. Ancak saatini hatırlayamıyorum” cevabını verdi.

Ceridede 17.55’teki kayıtta şu ifadeler yer alıyor: 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı (İlhan Bölük) Harekât Kurmay Yarbaşkanı (Halil Erkek) ile görüştü. ‘Görüntünün terörist olarak değerlendirildiğini ve topçu atışı yapmak istediklerini, Jandarma Asayiş K.’nın da hedefe topçu atışı yapılması emrini verdiği’ hususlarını bildirdi. Hrk. Kur. Ybşk. tarafından, ‘Bölgenin kaçakçılık faaliyeti kapsamında da kullanıldığının bilindiğini, kararların tekrar değerlendirilmesine ve KKK’lığından atış için müsade alınmasına ihtiyaç olduğu’ ifade edildi. Ayrıca, ‘Konunun komuta katına arz (Sn. Ordu K.) edileceği ve hedef bölgenin koordinatını vermelerini istedi.”

"KAÇAKÇILARLA BİRLİKTE TERÖRİSTLER DE OLABİLİR"

18.29’da Eker’in 2. Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi ile yaptığı görüşmede, “görüntülerde kaçakçılar ile birlikte teröristler olabileceği”ni söylediği yer aldı. 19.25’de Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden aranarak topçu atışı için onay verildiği belirtilirken 7 dakika sonra aynı yerden Genelkurmay’ın, “atış bekletilsin” emrinin verildiği belirtildi.

Cerideye göre 2. Ordu’ya hava harekâtı yapılacağına ilişkin bilgiyi 20.35’de Genelkurmay’dan Albay Halil Soysal bildirildi ve 21.40’da hava harekâtının başladığı kaydı düşüldü.

Ceridede 22.50’de yani bombardıman sona erdikten sonra yurtiçi sınır hattına doğru yürüyen 6 kişi görüldüğü ve bunların “köylü veya terörist olabileceğinin değerlendirildiği” yazıldı. 23.04’te de ilk merminin düştüğü yere yurtiçinden 13-15 şahsın geldiği belirtilerek, “Bu şahısların köylü veya bölücü örgüt mensubu oldukları/olabilecekleri düşünülmektedir” yazıldı.

00.35’te ise Ordu Komutanı’nın (Servet Yörük), “Gruba güneyden başka bir grubun katır ile katıldığını, bu grubun bölücü örgüt mensubu olabileceğini ve yardım veya yurtiçindeki üs bölgelerine saldırı maksatlı eylem yapabilecekleri düşüncesiyle birliklerin ikaz edilmesi emrini verdi” denildi.

Yorumlar (2)
Ahi 8 yıl önce
Sahi Fehman bu aralar ortalıkta yok gören var mı??
Ahi 8 yıl önce
Fehman'ı gören var mı??
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?