banner39

Uludere'de köylüler geceyi sınırda geçirecek

Uludere'de yapılan güvenlik yolu sebebiyle asker ve bir grup arasında çatışma çıktığı ve köylülerin sınır bölgesine yürüdüğü iddia ediliyor

Yurt Haberleri 24.02.2014, 16:40 24.02.2014, 19:33
Uludere'de köylüler geceyi sınırda geçirecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bugün Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Roboski'de güvenlik yolu yapımı nedeniyle askerle bir grup arasında gerginlik yaşandı. Sınır bölgesine yürüyen köylüler burada geçirecek.

Irak ile Türkiye arasındaki sınırda yer alan Beyaztepe ve Karaçalı bölgelerindeki güvenlik yolu yapımı nedeniyle bir süredir devam eden gerginlik; bugün yeniden alevlendi. Sınırın IOrak tarafında bulunan ve PKK'lı oldukları ileri sürülen bir grup askere taciz ateşi açtı. Asker de ateşe karşılık verdi.

 

17 Şubat'tan bu yana devam eden gerilimle birlikte bölgeye askeri sevkiyat yapılıyordu. Bugün çıktığı belirtilen çatışma sırasında bölgedeki köylüler de sınıra doğru yürüyüşe geçti.

Köylüler içinden bir heyet bölgeye gelen askeri yetkililerle görüştü. Görüşmenin ardından askerler ve iş makinaları geri çekildi. Askerin bölgeden ayrılmasının ardından köylülerin de içinde bulunduğu kalabalık ateş yakıp bölgede beklemeye başladı. Grubun geceyi güvenlik yolu inşaatının bulunduğu bölgede geçireceği belirtiliyor. 

Uludere'de güvenlik yolu inşaatının bulunduğu bölgede yaklaşık 600 kişinin bu gece sabahlayacağı ifade ediliyor. Gruptan bazı kişilerin askerlerin bölgeye geri gelmesi ihtimaline karşın nöbet tutmak için için görevlendirildiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?