banner39

Uludereliler Irak'a göç ediyor!

Uludere’nin Gülyazı köyünde yakınlarını kaybeden aileler, göç etmek için K.Iraklı yetkililerden haber bekliyor. Bugüne kadar Ortasu ve Gülyazı’dan hiçbir kimse yakınları için devlet tarafından yatırılan tazminatı almamış.

Yurt Haberleri 06.04.2012, 07:54 06.04.2012, 10:15
Uludereliler Irak'a göç ediyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Türkiye ile Irak sınırının sıfır noktasında terörist sanılarak öldürülen 34 köylünün faillerinin kim olduğu henüz ortaya konulmadı. Olayın üzerinden zaman geçtikçe ve soruşturmada faillerin kimler olduğuna ilişkin somut bir gelişme sağlanmadıkça yakınlarını kaybedenlerin de öfkesi artıyor. Başından beri sorumluların yargı önüne çıkartılmasını isteyen köylüler, artık tepkilerini ülkelerinden göç ederek ortaya koymanın hazırlığı içindeler. Köylülerin bu amaçla yaklaşık bir aydır Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi ile görüşmeler yaptıkları öğrenildi.

Vahim olayda sağ kurtulan Servet, Davut ve Hacı Encü isimli köylüler hakkında daha sonra “kaçakçılık yaptıkları” gerekçesiyle soruşturma açılmış ve ifadeleri alınmıştı. Servet Encü geçtiğimiz günlerde çocuklarını alarak Kürt Federe Bölgesi’ne sığındı bile. Yasal yollarda Irak’a yerleştiği öğrenilen Encü’nün, Zaho kentinde yaşadığı öğrenildi.

FAİLLER BULUNSUN

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, sadece Servet değil, onun gibi diğer köylerin de göç etmek için hazırlık yaptıkları belirtildi. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Ortasu muhtarı Haşim Encü, “Köylülerin istedikleri açık ve net. Onlar çocuklarının faillerinin yargı önüne çıkmasını istiyorlar. Zaten baştan beri de bu yöndeki bir şartlarını olduğunu ifade etmişlerdi. Onlar ‘çocuklarımızın failleri bulunmazsa göçeceğiz’ demişlerdi.

Hepsinin olmasa bile kimisinin tepkisini ortaya koymak için göç edebilecekleri söylenebilir” diyor. Köy muhtarı şimdilik ciddi bir göç hazırlığının olmadığını söylese de köylüler farklı görüşleri dile getirdiler. Ortasu ve Gülyazı köylülerinin ciddi ciddi göçmeyi tartışıyor. Servet Encü’nün göç ettiğini söyleyen Raşit Ant adlı köylü, “Devletten tek şey istedik. O da çocuklarımızın katillerinin açıklanması.

Ancak anlaşılıyor ki; devlet bu konuda ciddi bir adım atmak niyetinde değil. Bizim de devlete karşı direnecek ve mücadele edecek gücümüz yok. Kimimiz karın kalkmasını beklerken, kimisi de devlete bir iki ay daha süre tanınmasından yana. Eğer bu süre içerisinde failleri bulunması hususunda ciddi bir adım atılmazsa hepimiz göç edebiliriz” şeklinde sitemde bulunuyor. Olayda ölen Adem Ant’ın babası olan Raşit Ant, köylülere yönelik baskı ve dayatmaların olduğunu da söyledi.

ÇARESİZLİK BAŞKA YOLLARA SEVK EDİYOR

Eski bir köy korucusu olan Mahmut Ürek de köylülerin göç etmek için hazırlıklar yaptığını söyledi. Ürek’e göre; atılan tüm iyi niyet adımları bile köylülerin acılarını dindirmiş değil. Yakınların kaybeden herkesin tek isteklerinin faillerin açıklanması olduğunu vurgulayan Ürek, şunları dile getirdi: “Bizler 34 canı bir gün içinde toprağa verdik. Açıklamalar, vaatler ve ziyaretlerden sonra acılarımızla baş başa kaldık. Herkes katillerin yargı önüne çıkarmasını beklerde olayın üzerinde 3 ay geçmesine rağmen atılmış bir adım yok. Bu da bizleri kahrediyor.

Durum böyle olunca çaresizlik karşısında köylülerinde ortaya koyabilecekleri bir eylem olmalı. Onlar da göçmeyi ciddi şekilde düşünüyorlar. Birileri gitti. Diğerleri de topluca gidebilir.” Bu arada, Servet Encü’nün dışında dört ailenin de Kuzey Irak’lı yetkililerle görüşmek için bölgeye gittikleri bilgisi geldi. Bu kişilerin, K.Iraklı yöneticilerden, kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek için gittikleri ve topluca göçün şartlarını görüştükleri belirtildi.

SAĞ KURTULDU ŞİMDİ K.IRAK’TA

Bundan 3 ay önce 34 evladını kaybeden Uludere’nin Ortasu ve Gülyazı köylerinde aradan geçen zamana rağmen acılar ilk günkü gibi taptaze. Yakınlarının mezarlarını yapay çiçeklerle süsleyen analar, gelinler, genç kızlar sevdiklerine dua ediyor.

Servet Encü, saldırıda Davut ve Hacı Encü ile birlikte sağ kurtulmuştu. Olayın nasıl meydana geldiğinin tanıklarıydılar. Servet, şimdi Irak’ın kuzeyine göç etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?