banner39

Urfa'da Uludere gerginliği: 50 gözaltı

35 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etmek için Şanlıurfa'da toplanan grup ile polis arasında arbede yaşandı. Olaylarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Yurt Haberleri 31.12.2011, 14:49 31.12.2011, 14:51
Urfa'da Uludere gerginliği: 50 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

35 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etmek için Şanlıurfa'da toplanan grup ile polis arasında arbede yaşandı. Eylemciler, polise taşla saldırırken, polis grubu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

Olaylarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Şanlıurfa'da BDP'liler ve Demokrasi Platformu, Şırnaklı 35 kişnin hayatını kaybettiği olayı protesto etmek için Ali Şelli Parkı'nda basın açıklaması yapmak istedi. Polisin izinsiz gösteriyi yapmak izteyen grubu Ali Şelli Parkı'nda ablukaya aldı. Grup ikişer-üçer kişilik guruplar halinde bölgeden ayrılması istendi. Grup, çevik kuvvetin kontrollü ile dağıldı. Bu sırada polis, bazı eylemcilerin kimliklerini istedi. Burada polise karşı koyan altı kişi göz altına alındı.

Ali Şelli Parkı'nda kontrollü dağıtılan grup, Bahçıvan İşmerkezi önünde tekrar toplandı. Burada toplanan gurup kısa bir basın açıklaması okudu. Ardından oturma eylemine geçen grup gözaltına alınan 6 arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Uzun bir beklemenin ardından polis grubun dağılmasını istedi. Ancak gurup direnince polis müdahale etti. Bahçıvan İşmerkezi önünde bir grup gösterici daha gözaltına alınırken bir grup gösterici ise Garnizon Komuanlığı'na doğru kaçtı. Burada Garnizon Komutanlığı ve polisi taşlayan göstericilere polis gaz bombası ile karşılık verdi. Olaylarda bayan ve çocuklarında arasında bulunduğu çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Eylemler sonrası polis geniş güvenlik önlemi alırken Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, BDP il teşkilatı yakınında incelemede bulundu. Gözaltına alınanların sayısı 50'yi geçtiği tahmin ediliyor. Bu arada olaylar sırasında bazı göstericiler ve polisler yaralandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?