banner15

Ürün: Tövbe eden PKK'lıyı affedelim

Çözüm Komisyonu üyesi Ak Partili Ürün, suç işlediğine dair delil bulunmayan PKK'lıları affetme önerisinde bulundu

Ürün: Tövbe eden PKK'lıyı affedelim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM'deki Çözüm Komisyonu'nun AK Parti'li üyesi Halil Ürün'den çekilme sonrası formülü: Tövbe eden PKK'lıyı affedelim gitsin. İşlediği suçu kimse bilmiyorsa, devletin adaleti yerine Allah'ın adaletine havale edelim.

TBMM Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'nun Ak Partili üyesi Afyon Milletvekili Halil Ürün'den çekilme sonrasına ilişkin çok tartışılacak formül...

Akşam gazetesinin haberine göre komisyon toplantısında PKK'lılara "terörist" dediği gerekçesiyle BDP'li vekillerin sert eleştirilerine maruz kalan Ürün'ün açıklamaları şöyle:

SESSİZ SEDASIZ DÖNSÜNLER

Dağa çıkarken kimseden izin almadılar, herhangi bir yere 'biz dağa çıkıyoruz' diyerek kayıt tutturmadılar. Hiçbir olaya karışmamış, hırsızlık yapmamış, adam öldürmemiş, kimsenin canına kastetmemiş. Bu durumda olanlar, nasıl sessizce dağa çıkmışsa, yine sessiz sedasız anasının babasının evine dönsün.
Bu son derece doğal bir durum değil mi? Niye bunu göz ardı ediyoruz? Dağa çıkanların ömrünün ortalama 7 sene olduğu söylenir. Ama bunların önemli bir kısmı 2-3 senedir dağda olanlar. Yani acemiler ve hiçbir eyleme katılmayanlar... Bunlar hiçbir Allah'ın kulunu öldürmediyse, suç işlemediyse, ya da işlediği halde delili yoksa, gelir elini kolunu sallayarak topluma karışır gider. Yeter ki niyeti iyi olsun. Delil yoksa savcı hakim ne yapabilir? Ben hukukçuyum, cezaların amacı insanları imha etmek değildir, topluma yeniden kazandırmaktır.

HELALLEŞMENİN YOLU

Suç işleyenle, işlemeyeni kayıtları yoksa ayıramayız. Ankara'daki 5 milyona yakın insanın içinde suç işleyen pek çok kişi de var.Kimse görmediği zaman ne yapıyoruz? Toplumdan ayırıyor muyuz? Ayırmıyoruz. Aynı durum çekilen PKK'lılar için de düşünülebilir. İşlediği suçu kimse bilmiyorsa, kimse görmediyse, onu devletin adaleti yerine Allah'ın adaletine havale edeceğiz, gidecek. Bundan başka yolumuz var mı? Adam tövbe ettiyse normal hayatına devam eder gider. Hukuk, suçu ispat edileni cezalandırır, ispat edemezse ne yapacak. Başbakan 'af yok' diyor. Bizim cenah bunu konuşmuyor ama helalleşme nereye gelir, bunu bilmiyoruz. Madem komisyonu kurduk, barışın, helalleşmenin yolunu da aramalıyız."

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35