banner39

Üsküdar Validebağ'da 'algı operasyonu'

Üsküdar'da evlerin arasında beton zeminle kaplı otoparka yapılması planlanan cami için "Validebağ Korusu'nda ağaçlar kesiliyor, cami yapılıyor" şeklinde "algı operasyonu" yapıldığı belirtiliyor

Yurt Haberleri 25.10.2014, 11:48 25.10.2014, 13:55
Üsküdar Validebağ'da 'algı operasyonu'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un Üsküdar İlçesi'nde Validebağ Korusu'na yakın bir yerde cami yapılmasına karşı yürütülen propaganda tartışmalara neden oldu. Koruyla alakası olmayan ara bir sokakta, tamamen beton ve asfaltla kaplı bir alanda yapılmak istenen cami için, aralarında CHP'lilerin de bulunduğu bazı gruplar, "Validebağ Korusu'nda ağaçlar kesiliyor yerine cami yapılıyor" şeklinde yansıtılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, bu grupların "Algı operasyonu" yaptıklarını savundu. 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, katıldığı TVNET yayınında son günlerde saptırılarak yayınlanan Validebağ haberleri için açıklamalarda bulundu.

Türkmen, "Gerçekten son günlerde kamuoyunu meşgul eden bir konu, ne yazık ki konu tamamen gerçek boyutundan saptırıldı. Validebağ'da yeşil katlediliyor, yeşile cami yapılıyor, mahkeme kararı var ama karar dinlenmiyor, inşaat devam ediyor gibi bir algı yürütülmeye çalışılıyor. Bunların gerçek olmadığını bir kez daha paylaşalım. Öncellikle söz konusu cami inşaatı koruya yapılmıyor, korunun dışında Üsküdar Belediyesi'ne ait parselde yapılıyor. Halbuki bir takım kişilerin açtığı dava, aynı yerde 178 parselle ilgili bir dava açılmış. Enteresan ki bu dava 2013 yılında açılmış yeni bir dava değil. Bu davada mahkeme yürütmeyi durdurma talebini reddetmiş, şimdi 2 gün önce acele yürütmeyi durdurma kararı var fakat bu davanın bizim parselle alakası yok. Davada biz Üsküdar Belediyesi olarak taraf değiliz, davayı Büyükşehir Belediyesi'ne karşı açmışlar" ifadelerini kullandı.

"CHP DE BU YANLIŞA ORTAK OLUYOR"

CHP'lilerin Validebağ paylaşımları hakkında konuşan Hilmi Türkmen, "Korunun içine cami yapılıyor iddiasında bulunanlar bu kararda camiyle alakalıymış gibi paylaşıyorlar. Ne yazık ki CHP vekilleri ve il başkanları da kamuoyuyla böyle paylaşıyorlar. Yalnız benim avukat kimliğim de var, mahkeme kararlarına karşı gelme gibi bir durumumuz olamaz. Bizim şu anda devam eden cami inşaatımızla ilgili yargı kararı yoktur. Caminin yapıldığı alan yeşil alan değil, toprak alandır. Bu cami mahalle halkının talebiyle yapılıyor. Üsküdar Müftülüğü'ne müracaatları var" dedi.

"ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜYORLAR"

Türkmen son olarak "Mülkiyeti olan tapulu olan ve tamamen ruhsatlı bir cami inşaatıdır. Şimdi bu hezeyanın iki sebebi vardır. Birincisi o bizim arsamızı yıllardır hiçbir ücret ödemeden işgal eden otoparkçıların işgaline son veriyoruz, bu onlar için iyi bir durum değil. İkinci sebep de konuyu bilerek Validebağ'a çekmeye çalışıyorlar, orada bir algı operasyonu var. Çünkü Validebağ'ın çok hassas bir durumu var, yeşil bir alandır. İnşallah orayla ilgili koru projemiz var. O bölgede cidden cami yoktur, ve mahalleliler çok uzun mesafelerdeki camilere gidip ibadetlerini yapmaktadırlar. Mahalle ile alakası olmayan, sosyal medya aracılığıyla toplanan kişiler tarafından protesto edilmektedir" sözleriyle algı operasyonu yürütüldüğünün üstüne bastı.

CHP: CAMİNİN YAPILMA AMACI KÂR

Eylemcilere destek veren CHP'li vekiller ise camiye karşı olmadıklarını, ortada rant olduğunu iddia ediyor. Caminin yapılma amacının kar ve rant olduğunu savunan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, "Burası dini tesis anlamında deniliyor, cami deniliyor. Ben de Küçükçamlıca’da oturuyorum. 1999 depremden sonra orada büyük bir yer satın almıştım. Benim arsam buradan daha büyük. Gelsinler gerçekten cami ihtiyaçları varsa ben evimi bağışlayayım cami yapsınlar. Burada bugüne kadar bu mevcut alan koruyu halk karşı çıkınca ve mahkeme yürütme kararını durdurma kararı verince, belediyenin yapabileceği bir şey kalmadı. Ancak bu sefer cami kartını çıkartarak işte bakın bunlar dini tesislere karşıdır. Bu intibayı yaratma amacını söylemeye çalışıyorlar. Bu külliyen yalandır. Bu çevrede bildiğimiz kadarıyla 26 tane cami vardır. Buraya en yakın olan 4 tane cami vardır. Aslında buradaki amaç kar ve ranttır. Bunlar dinle halkımızı kandırıyorlar, bu din hepimizin dini. Bu din birilerinin tekelinde değil. Netice itibarıyla dini anlamda gerçekten camiye ihtiyaç varsa ben bağışlarım yeter ki yapılabilsin cami. Ama maalesef amaç bu değil. Ben burada sizlerin vasıtasıyla sağduyulu hareket ederler yetkililer mevcut olan koruyu inşaata dönüştürmezler" dedi.

"CAMİ İÇİN REFERANDUM YAPSINLAR"

Cami inşaatı için referandumun yapılması gerektiğini vurgulayan CHP Milletvekili Tanal, "Burada bekleyen insanlar bu çevrede oturan sakinleridir. İnşallah belediye başkanı bu halkın sesine kulak verir. Olmazsa şunu yapsınlar. Burada bir referandum yapsınlar; halk bu koruyu istiyor mu istemiyor mu bu referanduma sunulabilir. Referanduma çıkacak iradeye de herkesin saygı duyması lazım" diye konuştu.

Mahmut Tanal daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Burada şuanda inşaatla ilgili inşaatların normal anlamda ruhsatı olur, künyesi olur, inşaatın ne amaçla yapıldığı yazılır. Bu künyenin olması gerekirken, bunların hiçbirisi yok. Aslında burada yapılan kaçak inşaat var. Bu kaçak inşaatın hukuka uygun hale getirilmesi hukuka aykırı olan inşaatın yapılmaması için buradayız. Korunun korunması için buradayız. Şuanda çalışma durmuş durumda . Burada sabaha kadar bekleyeceğim çünkü çalışmanın saat 05.00 ile 5.30 arasında başlayacağı söyleniyor. Onun için nöbet sırası bende. Ben de bu gece nöbetteyim.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?