banner39

Üsküdar'daki 'çevre' eyleminde 5 gözaltı

Üsküdar'da bir inşaat alanına girmeye çalışan eylemciler ile zabıta ekipleri arasında arbede yaşandı. Eylemcilerden 5'i polis tarafından gözaltına alındı

Yurt Haberleri 23.10.2014, 17:40 23.10.2014, 18:03
Üsküdar'daki 'çevre' eyleminde 5 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da Üsküdar ilçesinde belediye tarafından eski bir otopark alanına yapılmak istenen camiye karşı çıkan çevrecilerle belediye ekipleri arasında arbede çıktı.

Üsküdar'da daha önce otopark olarak kullanılan ancak, bölge sakinlerinin talebiyle belediye tarafından cami inşaa edilmek istenen alana bazı eylemciler karşı çıkıyor. Bugün inşaat alanına gelen eylemciler hafriyat kamyonunu durdurmak istedi. Zabıtanın eylemcilere müdahale etmesi nedeniyle bir arbede yaşandı. İnşaat alanına girmek isteyen 5 kişi gözaltına alındı.

Şantiye alanından çıkan hafriyat kamyonunu durdurmak isteyen eylemcilere zabıtanın müdahale etmesi nedeniyle kavga çıktı. Zabıta ekipleri ile eylemciler arasında çıkan kavgada  bir eylemci yüzünden yaralandı.

Olaya tepki gösteren mahalleli hafriyat kamyonunun önüne oturarak eylem yaptı. Mahallelinin araya girmesi ile eylemciler yerden kalktı ancak taraflar arasındaki gerginlik devam ederken, inşaat alanına girmeye çalışan Mimarlar Odası'nın avukatı Can Atalay, Çiğdem Çidamlı ve Yurt Gazetesi Muhabiri Hakan Akpınar'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. 5 kişi, Doğancılar Polis Merkezi'ne götürüldü.

CAMİ KORUYA DEĞİL ESKİ OTOPARKA YAPILIYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Validebağ’a cami inşa ediliyor” şeklinde söylemlerle kamuoyunun yanıltıldığını ve vatandaşların çevre duyarlılığının sömürüldüğünü savundu. Cami inşa edilecek alanın asfaltla kaplı eski bir otopark olduğunu belirten Türkmen, "Caminin Validebağ Korusu ile alakası yok. Bilerek Validebağ'a çekiyorlar. Cami korunun dışında Altunizade Mahallesi Raufpaşa ?Sokak'ta, mülkiyeti belediyemize ait alanda. Planda 'dini tesis alanı' olarak geçiyor ve ruhsatlı bir cami yapıyoruz. Türkiye'de camilerin yüzde 85'i neredeyse kaçaktır. Ama biz burada ruhsatlı, projesi tasdikli cami yapıyoruz" dedi.

"SAHTEKÂR ÇEVRECİLER"

Bölge sakinlerinin yüzde 80’inin caminin yapılmasını istediğini belirten Türkmen, yapım maliyetlerinin bölgedeki hayırseverlerce karşılanacağını belirterek şunları söyledi: Bunlar sahtekar çevreciler, bunlar Çamlıca Camii'ne de karşı çıktılar. Bunların menfaatlerine dokunduk. 10 yıldır bedava bizim bu alanımızı otopark olarak kullanıyorlardı. Ne çevreciliği. Otoparklarını ellerinden alıyoruz. Bu milletin malını sen otopark olarak kullanamazsın. Otoparkları elden gidiyor, bir de cami olunca ezan olunca bunlar değişiyor. Vatandaşın talebiyle tapulu arsamıza ruhsatlı cami yapıyoruz.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?