banner15

Uzmanlar uyardı: Marmaray'da eksiklikler var

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Gökçe, Marmaray projesinin teknik olarak eksikliklerinin bulunduğunu belirterek açılış için acele edildiğini savundu. İETT Eski Genel Müdürü de aynı uyarıda bulundu

Uzmanlar uyardı: Marmaray'da eksiklikler var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Açılışı yarın yapılacak Marmaray projesindeki eksikliklere dair TMMOB İstanbul Koordinasyonu bir toplantı yaptı. Makine Mühendisleri Odası'nda yapılan toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul Koordinasyon'ndan Süleyman Solmaz ve Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul Şubesi'nden Ersin Eruz katıldı. Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre toplantıda, toplu ulaşımın en önemli ayağı olan metro sistemine karşı çıkılmadığı ancak projenin teknik olarak tamamlanmadan 29 Ekim'e yetiştirme amacıyla açılmasının çok ciddi güvenlik riski yaratacağı belirtildi. Uzmanlar, en azından yarın açılış yapılmasını ancak insanların kullanımına açılmaması gerektiğini belirterek  proje tamamlanmadan Marmaray'ı kullanmayacaklarını söylediler ve Pamukova'da 41 kişinin yaşamını yitirdiği hızlı tren kazasını hatırlattılar.

"TREN NEREDE, BİLİNMEYECEK"

Marmaray projesinden 12 yıl Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği yapıp 2008'de emekli olan Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Behçet Akcan'ın projenin bitmeden açılması üzerine eleştirileri sıralandı. Sistemin bütünsel kumandasından sorumlu olacak olan Otomatik Tren Kumanda (ATC) sistemi bulunmayacak; tren nerede nasıl hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek, dolayısıyla acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyecek. Hiçbir güvenlik donanımı olmaksızın ya da diğer bir deyişle, tam güvenlikli ATC sisteminin alt güvenlik bileşenleri olan sistemler yani Otomatik Tren Koruma (ATP) olmayacak.

BOĞULMA TEHLİKESİ

Tüp Geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde tüp tünel içini basması kaçınılmaz olan yoğun su nedeniyle yolcuların boğulma riski var. Bu riske karşı bir plan yok. Sistem bütünlüğü içinde yer alan ve Maltepe'de kurulacak olan TCDD işletmesi artı Marmaray işletmeleri için ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız çalışan Merkezi Kumanda/Kontrol sistemi olmadan zorlama yöntemi ile çalışma tehlikesi var.

"KAZA ANINDA LOKOMOTİF YOK"

Özellikle tüp tünel içinde olmak üzere Anadolu yakasında 3, Avrupa yakasında ise yaklaşık 11 km olmak üzere toplam 14 km uzunluğundaki tünelde bir trenin arızalanması tam bir felaket olacak. Çünkü; bu iş için satın alınacak ve Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri henüz gelmediğinden gelse de Avrupa yakası hat boyunda bunu bekletecek bir istasyon da bulunmadığından kurtarma işlemi için kullanılacak bir lokomotif olmayacak. Olası ölümlerde iktidar solrumlu olacak; sigorta şirketi bütünsel bir yapı olmadığı için sorumluluk almayacak.

Geçici kumanda tertibi yetersiz

Maltepe Merkezi'nin uydusu olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme - kumanda sistemi, kesin olarak temin edilemeyecek. Üsküdar istasyonuna kurdurulacak olan geçici kumanda tertibinin hiçbir güvencesi olmayacağı gibi trenlerin kesintisiz olarak izlenmesi ve güvenliği mümkün olamayacak.

İETT ESKİ GENEL MÜDÜRÜ DE UYARDI

Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Bölümü Öğretim Üyesi ve eski İETT Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muammer Kantarcı, da Marmaray'da tüm sistemi izleyen operasyon kontrol merkezinin hazır olmadığı yönünde duyumlarının olduğunu söyledi. Kantarcı, "Açılış yapılmalı ancak sistem hazır olmadan yolcu taşınmamalı." dedi.

Aksiyon dergisine konuşan Muammer Kantarcı, yarın açılışı yapılacak Marmaray'ın Boğaz geçişiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Kantarcı, "Marmaray, Gebze-Halkalı arasında 76 kilometrelik sistem olarak bir bütündür. Sadece trenlerin değil, tüm diğer unsurların faaliyetlerini kontrol altına alan ve izleme imkanı veren operasyon kontrol merkezi dizayn edilmiş. Bu merkezin hazır olmadığı yönünde duyumlarımız var. 29 Ekim'de Sayın Başbakan açılmasını istiyorsa yapabilir. Ancak açılıştan sonra yolcu taşımacılığına başlanmamalıdır. Tüm çalışanlar ve yolcuların güvenliği için kontrol merkezleri tamamlanmalı, sistem bütünüyle dünyadaki örnekleri kadar test edilmeden işletmeye geçilmemelidir. Anlaşma yapılan uluslararası denetim şirketi onay verene kadar teste devam edilmelidir." şeklinde konuştu.

"Dile kolay, tam 13,6 kilometre yeryüzü ile irtibatınızı kaybediyorsunuz." diyen Kantarcı, "Marmaray'da en büyük hedefimiz güvenlik olmalı. Yoksa yolcuları zaten çeşitli yollarla taşırsınız. Projede çalışanların çoğu mesai arkadaşım ve meslektaşlarım. Onlara sesleniyorum; yolu ve treni birkaç aydır deniyor olabilirsiniz. Ancak trenin içini, tüm istasyonları ve tüm sistemleri izlemeden sistem işletmek çok risklidir. Deniz altındaki tünel işletmeciliğindeki güvenlik derecesi, uçaklardaki güvenlik derecesine eşittir. Pilotlar yeni bir model uçak kullanacaksa yine özel eğitim alınır. Tüp geçitte tren işletmek de böyledir. Türkiye'deki makinistlerin hiçbiri deniz altındaki tünelde ihtisas sahibi değildir. Bununla ilgili tüm eğitimleri almak zorundadır. Bu işletmeyi yapacak ekip, tamamen özel eğitime tabi tutulmalıdır. Bir metro hattından Marmaray'a geçen yolcu farklı güvenlik ve işletme tarzını açıkça görebilmelidir." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 16:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48