banner15

Van Başkale'yi karıştıran söylenti-VİDEO

Van'ın Başkale İlçesi kırsalında 1 PKK'lının öldürüldüğünün ileri sürülmesi, ilçeyi karıştırdı. Van-Hakkari karayolunda toplanan bir grup PKK yandaşı ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Emniyete ait sivil plakalı minibüsten indirdiği polis memurunu tartaklayan göstericiler, aracı da ateşe verdi

Van Başkale'yi karıştıran söylenti-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırında bulunan Esenyamaç Köyü Sualtı Mezrasında sabaha karşı bir grup PKK'lı ile asker arasında çatışma çıktığı ve bu çatışmada öldüğü ileri sürülen bir PKK'lının cesedi, Başkale Devlet Hastanesi'ne getirildi. Bunun ardından bir grup PKK yandaşı, ilçe merkezinde eylem yapmaya başladı. Kepenklerin kapalı olduğu ilçede, göstericiler, Van-Hakkari karayolunda barikat kurarak ateş yaktı.

Bunu üzerine bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Göstericeler, hastanenin yakınında bulunan emniyete ait bir minibüste bulunan sivil polis memurunu ise tartaklayarak araçtan çıkardı. Polis memuru güçlükle PKK yandaşlarının elinden kurtulup olay yerinden uzaklaşırken, minibüs ise göstericiler tarafından ateşe verildi.

Mobese direklerinin devrildiği ilçe, adeta savaş alanınına dönerken, polisin müdahalesi ise sürüyor. Çevrede güvenlik önlemi alan polisler, PKK yandaşlarını gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler ise taş ve molotof kokteyli atarak karşılık veriyor.

PKK'LI İRAN SINIRINDA ÖLÜ BULUNMUŞ

İlçede olayların çıkmasına neden olan PKK'lının, İran topraklarında meydana gelen bir çatışmada yaralandığı, Türkiye-İran sınırında ölü bulunduğu belirtildi. Başkale Kaymakamı Murat Büyükköse, cesedin İran sınırında bulunmasından sonra otopsi yapılması için ilçeye getirildiğini ifade etti.

Başkale'deki olaylar devam ederken, Van'dan bir grup BDP'li ve İHD'li yönetici de ilçeye gitti. Göstericilerin Van- Hakkari karayolundaki eylemleri ise sürüyor.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 16:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48