banner39

Van Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları yalanladı

Van’ın Edremit ilçesinde 12 militanın etkisiz hale getirildiği operasyonda cesetlerin başka yerden getirildiği, savcının olay yerine gitmediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

Yurt Haberleri 15.01.2016, 22:17 15.01.2016, 22:17
Van Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları yalanladı

Van’ın Edremit ilçesinde 12 militanın etkisiz hale getirildiği operasyonda cesetlerin başka yerden getirildiği, Cumhuriyet savcısının olay yerine gitmediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Ocak 2016’da bir polisin şehit olduğu, 2 polisin yaralandığı, 12 teröristinde etkisiz hale getirildiği operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Operasyonun ardından bazı basın yayın organlarında çelişkili ve gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığının belirtildiği açıklamada, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla açıklama yapılması zaruretinin doğduğu kaydedildi.

Açıklamada, PKK-KCK'nın şehir ve kırsal yapılanmasına yönelik Van İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışma yürüttüğü vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:“Ekiplerin koordineli ve planlı çalışması neticesinde elde edilen bilgiler ışığında, terör örgütü tarafından silahlı eylem yapılabileceği tespit edilip değerlendirilerek, soruşturmaya başlanılmış, örgüt mensuplarının Van ili Edremit ilçesinde Kocaeli Parkı karşısında yer alan binada bulunduklarının belirlenmesi üzerine CMK 116 ve devamı maddeleri gereğince gecikmesinde sakınca bulunan hal nedeniyle soruşturmayı yürüten ilgili Cumhuriyet Savcısınca arama ve el koyma kararı verilmiştir.”

Karar gereğince 10 Ocak 2016’da saat 05:00 sıralarında güvenlik güçlerince belirli adrese gidildiğinde teröristlerin silahlı saldırıda bulunması üzerine çatışma yaşandığının anımsatıldığı açıklamada, “Olay neticesinde bir güvenlik görevlisi şehit olmuş, 2 güvenlik görevlisi yaralanmış, 12 terör örgütü mensubu da ölü olarak ele geçirilmiştir. Çatışmanın ardından güvenlik tedbirleri tam olarak sağlandıktan sonra görevli Cumhuriyet Savcısı 06:00 sıralarında olay yerine gelerek, olay yeri inceleme işlemine başlamış ve gerekli talimatları vermiştir. Olay yerinde bulunan cesetler üzerinde harici muayene işlemlerini yaparak, kimlik tespiti ve otopsi işlemi için ölü ele geçirilen örgüt mensuplarının Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesine nakli talimatını vermiştir” denildi.

“İNCELEMEYE BARO BAŞKANI VE MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI”

Açıklamada, güvenlik güçlerinin otopsi işleminin Van ilinde yapılmasında güvenlik nedeniyle sakınca olduğu yönündeki istihbari duyum nedeniyle cesetlerin Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderileceğini Van Milletvekilleri ve Van Baro Başkanına ilettiğinin ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Milletvekilleri ve Van Baro Başkanının ısrarları üzerine aralarında milletvekili ve avukatlarında bulunduğu bir grup, cesetlerin kimlik tespiti esnasında yüzlerini görmüşlerdir. Sonrasında ise ölü muayene ve otopsi işlemi için güvenlik nedeniyle 12 ceset Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderilmiştir. Her ne kadar bir kısım basın ve yayın organında Cumhuriyet Savcısının olay yerine geç gittiği ya da hiç gitmediği yönündeki iddialar ile cesetlerin başka yerden olay mahalline getirildiği, eski cesetler olduğu yönünde iddialar ileri sürülmüştür. Soruşturma dosyası içerisinde tespit, bilgi ve belgelerle de sabit olduğu üzere bu yöndeki iddiaların hiçbirisinin gerçeği yansıtmadığı, olayın yukarıda bahsedildiği şekilde vuku bulduğu hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?