Van'da 350 yıllık su tesisatı bulundu

Van'daki Hoşap Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmalarında, 360 yıl öncesine ait su tesisatı ortaya çıkarıldı

Van'da 350 yıllık su tesisatı bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüzüncü Yıl Üniversitesince (YY) Gürpınar ilçesindeki Hoşap Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmalarında, 360 yıl öncesine ait su tesisatı bulundu.

 Urartu medeniyetine ait kalenin temelleri üzerine 16. yüzyılda kurulan ve uzun yıllar Mahmudi beylerinin sarayı olarak kullanılan Hoşap Kalesi'nde, YYÜ tarafından 6 yıl önce başlatılan kazı çalışmaları bu yıl da devam ediyor.

 YYÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında 6 yıldır süren kazı çalışmalarında, çok sayıda eser gün ışığına çıkarılırken, kaledeki birçok yapı da yeni bir görünüme büründü.

 Kazı çalışmalarının bu yıl ki bölümünde ise 1650 yılına ait olduğu belirlenen su tesisatı bulundu.

 Bu yıl devam eden kazı çalışmalarını inceleyen YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ile Gürpınar Kaymakamı Metin Yılmaz, ilk olarak kalede ortaya çıkarılan bölümleri gezdi.
 Çalışmalarla ilgili kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Top'tan bilgi alan Rektör Battal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van'ın tarihi doku bakımından zengin bir kent olduğunu belirterek, Hoşap Kalesi'nin de bu doku arasında yer aldığını söyledi.
 Kazı çalışmalarının kısa sürede eserleri ortaya çıkardığını anlatan Battal, "Bugün gördük ki çok önemli bir eserimiz gün yüzüne çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Kaleyle ilgili birkaç proje daha sunulacak. O projeler de uygulamaya geçtiği zaman kaledeki bazı mekanlar tamamen korunmuş olacak ve oturulabilir durumu gelecek. Böylece buraya daha fazla turist çekebilecek aşamaya geleceğiz. Ana hatlarıyla bu tarihi dokunun önemli hatları ortaya çıkarılmış oldu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 09:37
banner53
YORUM EKLE

banner39