banner15

Van'da 415 köyün ismi iade edildi

Van'da büyükşehir belediye meclisi köylerin eski isimlerinin iadesi yönünde karar aldı. Van genelinde 415 köyün ismi iade edildi

Van'da 415 köyün ismi iade edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi, BDP ve AK Partili meclis üyelerinin oy birliğiyle, köyden mahalleye dönüşen yerlerin eski isimlerinin iadesi için karar aldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası`nda yapılan Haziran ayı 3`üncü meclis toplantısına, Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay başkanlık yaptı. Meclis toplantısında Tuşba Belediyesi BDP`li Meclis Üyesi Fehim Oflas`ın Van Büyükşehir olduktan sonra mahalle statüsü alan köylerin adlarının değiştirilmesi için verdiği önerge görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonrası oylamaya açılan önergede BDP ve AKP meclis üyelerinin oy birliğiyle eski isimlerin iadesi için İmar Komisyonuna yetki verildi.

Türkiye`de 12 bin köy isminin değiştirildiği bunların 415`inin Van ve ilçelerinde olduğu belirtiliyor.

Daha sora söz alan BDP`li Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, bu çalışmanın çok büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek, bölgedeki birçok insanın köylerin Türkçe isimlerini bilmediğini söyledi.

Bozbay, "Bu hak bugüne kadar vermiş olduğu mücadeleler sonucu kazanılmış haklardır. Düne kadar çocuklarımızın ismini bile biz değil sistem seçiyordu. Mahmut Esat Bozkurt’un ‘bu ülkede ya Türk olursunuz ya da Türklere hizmetkâr olursunuz’ lafı vardır. Kürt halkı bunu hiçbir zaman kabul etmedi bu zihniyeti bugüne kadar reddetti. Biz hiç kimsenin kölesi değiliz bu toprakların asıl sahibiyiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48