Vanlı depremzedeler ölüm orucunda

Van'da depremden önce kiracı oldıuğu için kalıcı konut verilmeyen ve konteyner kentten çıkarılan 17 kişi ölüm orucunu devam ettiriyor...

Vanlı depremzedeler ölüm orucunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van'daki depreminin ardından yerleştirildikleri konteynerlardan çıkarılmak istenen depremzedelerden dördünün açlık grevi ile başladığı sonrasında ölüm orucu ile devam ettirdiği eylem devam ediyor. Dört kişi ile başlayan ölüm orucu eylemini sürdürenlerin sayısı kısa sürede 17'ye çıktı.

2011'de meydana gelen ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği 23 Ekim ve 9 Kasım depremlerinin ardından yerleştirildikleri konteyner kentlerden çıkarılmak istenen 17 depremzede, Valilik tarafından elektriklerin kesilmesinin, caminin kapatılmasının ve güvenlik görevlilerinin geri çektirilmesinin ardından eylemlerini ölüm orucuna dönüştürdü.

Depremzedelerin Valilik ile yaptıkları görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadı. Kente yeni atanan vali ise çözüm için zamanın lazım olduğunu belirtse de konteyner kentte yaklaşık bir aydır elektrik verilmiyor.

Van'daki Anadolu Konteyner kentte kalanların büyük kısmı deprem öncesinde kirada kalıyordu. Deprem sonrasında Van Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yürütülen proje kapsamında kiracılar, TOKİ konutlarına yerleştirilecek kişiler arasında yer bulamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39