banner15

Vatandaşın anlam veremediği heykellere çözüm aranıyor

Ordu kent merkezinde iki yıl önce düzenlenen sempozyuma katılan sanatçıların yaptığı heykeller sürekli tepki alınca belediye yönetimi çareyi anket yapkamta buldu. Vatandaşların anlam veremediği ve sürekli tepki çeken heykellerin akıbeti anketle belli olacak

Vatandaşın anlam veremediği heykellere çözüm aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ordu'da daha önceki CHP'li belediye tarafından kentin birçok noktasına yerleştirilen heykeller sürekli vatandaştan tepki alınca belediye çözüm yolları aramaya başladı. Yeni Belediye Başkanı Ak Partili Engin Tekintaş, "Heykeller tahrip edilince çok şikayet alıyoruz. Tahrik konusu olmasına müsaade etmek istemeyiz. Heykellerin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunu, yapacağımız anket sonucuna göre değerlendireceğiz" dedi.

Ordu'nun 30 Mart yerel seçimleri ardından Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte kent merkezi Altınordu İlçesi oldu ve seçimde Ak Partili Enrgin Taştekin Altırordu Belediye Başkanı seçildi. Başkan Tekintaş, çeşitli parklarda bulunan heykellerin sürekli sprey boya ve yazılarla tahrip edildiğinden şikayet aldıklarını, bu sorunu halkla yapacakları anket sonucuna göre çözmeye çalışacaklarını açıkladı.

Heykellerin Ordu'nun Belediye eski Başkanı CHP 'li Seyit Torun döneminde yapıldığını ve parklara yerleştirildiğini belirten Başkan Ak Partili Tekintaş, şunları söyledi: Altınordu Belediyemiz, Ordu Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra kurulan yeni bir belediye. Altınordu Belediyemizin çözüm üretmesi gereken konulardan bir tanesi de bu. Heykellerin üzerine yazılan yazılara, yapılan kazılara bakıyorsunuz, heykellerle ilgili konuda ciddi bir handikapın var olduğunu ifade etmek lazım. Bugüne kadar ekonomik olarak belli masraflar yapılmış. Vatandaşımıza da 'Ne olmalıdır?' diye soracağız."

"SORULARA CEVAP VEREMİYORUZ"

Birçok kişi gibi kendisinin de bazı heykellerin ne ifade ettiğini bilemediğini, bazılarının da uygunsuzluğuyla ilgili şikayetler aldıklarını vurgulayan Başkanı Tekintaş, şöyle devam etti: Ne ifade ettiğini benim de bir kısmını kestiremediğim, belki sanatseverin bir kısmının algıladığı, bunu yapan heykeltıraşın belki algıladığı şeylerin olduğu, ama temsil ettiği noktalarda zaman zaman vatandaşlarımızın sorularına bizimde cevap veremediğimiz bir ortamdayız. Bu heykeller yerleşirken bu anketlerin yapılması lazımdı. 'Buraya konulacak doğru mudur?' diye sorulması lazım. Biz şimdi milletimize 'Bunlar ne olmalıdır?' diye soracağız. Biz bu milletin hizmetine talibiz. Asla kavga ortamında olmayacağız. Burada tahrip edilen bir hususun sürekli milletin gündeminde tutularak bir tahrik konusu olmasına müsaade etmek istemeyiz. Örneğin belediye önündeki alanda bulunan heykellerle ilgili sorduğumuzda 'Şöyle olsun, bunu beğenmiyoruz' derse vatandaş bunu kaldırırız hiç problem değil."

Ordu Belediyesi tarafından 2 yıl önce düzenlenen 2'nci Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'na katılan 8 heykeltıraş tarafından 12 heykel yapılmıştı. Heykeller kentin önemli noktalarına yerleştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48