banner39

'W' yüzünden toplatılan gazete yeniden dağıtıldı

Ardahan'da bir mahkeme 7 yıl önce W harfi yüzünden toplattığı gazetenin ilgili nüshalarını sahibine iade etti.

Yurt Haberleri 18.04.2013, 13:27 18.04.2013, 13:27
'W' yüzünden toplatılan gazete yeniden dağıtıldı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ardahan'da yayın yapan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi hakkında 7 yıl önce verilen "toplatma" kararı verilmişti. Aynı mahkeme önceki gün toplatma kararını kaldırdı. Gazetenin o günlerde toplatılan tüm nüshaları önceki gün kentte yeniden vatandaşa ücretsiz bir şekilde dağıtıldı.

Kentte ücretsiz bir şekilde dağıtılan gazete, 19 Mart 2006 tarihinde şu anki BDP'nin eski ismi olan DTP'nin bir ilanında kullandığı "W" harfi yüzünden mahkemelik olmuştu. İlanda "Newroz, savaşa karşı kutsal bir barışı, şovenizme ve milliyetçiliğe karşı kardeşliği, baskı ve inkara karşı, emeği savunanların bayramıdır. Dili, dini farklı olsa da Newroz senin de bayramındır..." ifadeleri yer alıyordu.

Ardahan Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada gazetenin ilgili nüshaları toplatıldı. Nüshalar polis zoruyla adli emanete kaldırıldı.

Çözüm Süreci'yle birlikte Ardahan'daki gazete için de önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme, 7 yıl önce toplatılan gazetenin o nüshalarının sahibine geri verilmesine karar verdi. Gazetenin 261 nüshası önceki gün gazetenin sahibi tarafından yeniden Ardahanlılara dağıtıldı.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?