banner39

Yağışlar şimdilik Karadeniz ve Doğu'da

Erzurum, Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars'ın, Karadeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisi altına gireceği bildirildi

Yurt Haberleri 14.01.2014, 09:31 14.01.2014, 09:31
Yağışlar şimdilik Karadeniz ve Doğu'da

Günlerdir çiftçinin merakla beklediği yağışlar konusunda ilk haber doğudan geldi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yapılan son değerlendirmede bugün Karadeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine giren bölgede, yağışlar yarın sabaha kadar devam edecek.

Yağışların kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Bölge genelinde güney ve batı yönlerden esmekte olan orta kuvvetteki rüzgarın zaman zaman şiddetlenerek esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar, 17 Ocak Cuma gününe kadar sürecek.

SİS UYARISI

Ayrıca Meteoroloji'den gelen son bilgilere göre  ülkemizin iç ve güneydoğu kesimlerinde görülen sis hadisesinin Bursa, Balıkesir, Bandırma, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Düzce, Bolu, Eskişehir, G.Antep, Ş.Urfa, Diyarbakır, Batman,Bitlis ve Mardin illeri başta olmak üzere yer yer yoğun olması bekleniyor.

OTOMOBİLİN ÜZERİ BUZ TUTTU

Muş'ta yaklaşık bir aydır etkili olan ve geceleri eksi 25 dereceye kadar soğuk hava, üzeri temizlenmeyen araçların buz tutmasına yol açıyor. Sibirya soğuklarının etkili olduğu şehirde, üzeri tamamen buzla kaplanan park halindeki bir otomobil, görenleri şaşırtıyor.

Hürriyet Mahallesi'nde park halindeki otomobil, tabanından tavanına kadar tamamen buz tuttu. Yoldan geçen araçların sıçrattığı kar ve çamurların soğuk havada donmasıyla görünümü değişen otomobilin yanında fotoğraf çektiren gençler ise "Muş çok soğuk ve bu arabanın buz tutması da bunun göstergesi." dediler.

DERELER EĞLENCE MEKANI OLDU

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde aşırı soğuklar nedeniyle buz tutan dereler küçük çocukların eğlence mekanı oldu.

Geceleri eksi 20- 25 dereceye düşen hava sıcaklığı Karaçoban'da dereleri dondurdu. Üzeri buz kütlesiyle kaplanan derelerin üzerinde kaymanın tadını çıkaran çocuklar, gönüllerince eğleniyorlar. Buz kütlesinin kırılmasından korkmayan çocuklar düşe kalka kızak ve ayakları üzerinde kayarak gün boyu vakitlerini geçiriyorlar.

Kırsal kesimde çok fazla eğlenecek yer olmadığını ifade eden çocuklar kaymanın çok zevkli olduğunu belirtiyorlar.

Yazları yüzdükleri ve balık tuttukları derelerin kışları donarak buz pisti alanı oluştuğunu söyleyen çocuklar, "Havalar soğudu mu bu dereler buz tutuyor. Daha öncesinde burası dere idi. Ancak şimdi buz pisti oldu. Biz e buralarda kaymanın keyfini yaşıyoruz" diye konuştular.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?