Yalova'da 158 ağaç 'hayır' için kesilmiş

Yalova’da Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak projesi kapsamında belediye tarafından kesilen 158 ağacın, yardıma muhtaç ailelere yakacak olarak verileceği açıklandı

Yalova'da 158 ağaç 'hayır' için kesilmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yalova’da Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak nedeniyle, büyük çoğunluğu çınarlardan oluşan 158 ağacın CHP’li Belediye tarafından kesilmesi, tartışmaya neden oldu. Yalova’da önceki gün başlayan ağaçların kesimi tamamlandı.

Belediye ekipleri, kesimi tamamlanan ağaçları iş makinaları ile kaldırarak, belediyenin İkmal ve Bakım Müdürlüğü depolarına götürdü. Sabahın erken saatlerinde başlayan çalışmalar nedeniyle trafik akışı zaman zaman tek şeritten verildi. Yalova Belediyesi yetkilileri, kesilen ağaçların, belirlenecek yardıma muhtaç insanlara ve doğalgaz kullanmayan belediye personeline yakacak olarak dağıtılacağını bildirdiler.

Ağaç kesiminin ardından Yalova Platformu üyeleri karara tepki göstererek belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı. Burada grup adına konuşan avukat Zeki Öçal, “Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, seçimlerden kısa bir süre önce Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün 50 metre yanında kesilmiş bir kavak ağacının önünde poz verip olayı kınadığını ve bir ağaç katliamı olduğunu söylemişti” hatırlatmasında bulundu.  

10-15 KESİM İDDİASI DAHA

Çeşitli programlara katılmak üzere Rize’ye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Güllüce, bir gazetecinin “Yalova Belediyesi tarafından kesilen ağaçlar gündeme geldi. Bu konuda bir çalışma başlatıldı mı?” şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı: “Pazartesi günü bakacağız. Dün gece yapılanları mı soruyorsunuz? Bu şekilde 10-15 tane aynı şekilde yapıldığı iddiası var. Yalova Belediyesinin çok yerde böyle yaptığını iddia ediyorlar ama doğru mu bilmiyorum. Tam bilmiyorum, incelenmesi lazım.”

MUHARREM İNCE'DEN GEÇ GELEN AÇIKLAMALAR

Yerel seçimlerde CHP’li başkan adayının kazanması için çok çalışan Muharrem İnce, Yalova’daki ağaç kıyımına tepki gösterdi. Mesajlarını Twitter üzerinden veren İnce, şunları yazdı: Yalova’da ağaç kesimin imza, onay, karar, uygulama dahil bir aşamasında yokum. Ancak çınarın dalını kesmemek için köşkü yürüten Atatürk’ün kentinin ağaç kesilmesiyle anılması nedeniyle son derece üzgünüm. Bunun için sadece Yalovalılardan, Türkiye’den değil tüm insanlıktan özür diliyorum. Ben bu kentin milletvekili olarak Karayollarının tehdidine boyun eğerek işlem yapan Belediye’ye bunu telafi ettireceğim.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 10:33
banner53
YORUM EKLE

banner39