banner39

Yalova'da yeni ağaç katliamı

Güneyköy Havzası'nda bir taş ocağı için 192 bin ağacın kesileceği belirtiliyor

Yurt Haberleri 16.02.2015, 18:04 16.02.2015, 18:04
Yalova'da yeni ağaç katliamı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yalova'nın Güneyköy Havzası'nda bir taş ocağının kapasite artırımı isteği üzerine verilen olumlu ÇED raporu üzerine, 192 bin ağacın kesilmesinin Yalova Çevre Platformu tarafından gündeme getirilmesi, Güneyköy sakinlerinin de tepkisine neden oldu.

Güneyköy Muhtarı Mehmet Emin Baysal, köy çevresinde taş ocağının faaliyette olmasının doğru olmadığını anlatırken, Yalova Çevre Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Hakim Menteş ise ÇED raporunun iptali istemiyle yürütmeyi durdurmak için dava açtıklarını, yargı sürecinin devam ettiğini belirti. Yalova, geçtiğimiz aylarda da kent merkezindeki bir köprülü kavşak inşaatı için kesilen ağaçlarla yine gündeme gelmişti.

Güneyköy çevresinde 3 taş ocağı bulunduğunu belirten Hakim Menteş, bu taş ocağı için geçen 26 Aralık'ta ÇED raporunun onaylandığını ifade etti. Menteş, sürecin 2013 yılı Mart ayında başladığını belirterek şöyle dedi:

"Köyde halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Ancak, o dönem bu toplantı köylüler tarafından protesto edildi. Bizde platform olarak elimizden geldiğince halkı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Mücadelemiz sürüyor. Mahkemeye 20 sayfalık bir itiraz dilekçesi sunduk. 15 gün içinde mahkemenin ara kararını bekliyoruz."

ÇED raporunda yer alan 192 bin ağacın kesilmesinin gündeme gelmesinin Yalova'da büyük bir tepkiyle karşılandığını kaydeden Hakim Menteş, şöyle konuştu:

"192 bin ağacın kesilmesi konusu, ÇED raporunda olan bir bilgidir. 485 dönümlük olan bir alanda işletme açılacak ve bu alanda 192 bin adet ağaç olduğu saptanan bir rakam."

Geçimi ormancılık ve hayvancılıkla sağlayan yaklaşık 378 nüfuslu Güneyköy'ün Muhtarı Mehmet Emin Baysal ise, ÇED raporu ile ilgili bir bilgilerinin olmadığını vurgularken, şöyle konuştu:

"Köyün çoğu taş ocaklarına tepkili. 20 yıldır, bu köyde ocak olsun mu, olmasın mı diye tartışılan bir konu. Benim şahsi görüşüm taş ocağının olmaması. Taş ocaklarına tabi ki ihtiyaç var. Ancak yeri konusunda yerleşim alanının uzağında olması gerekir. Ancak bu konu köyde kangren haline geldi. Köylünün artık ne istediğine karar vermesi gerekir. Ocak istiyorlar mı, istemiyorlar mı? Ondan sonra oturup, konuşulur ama genelinde köy tepkili."

KÖPRÜLÜ KAVŞAK İÇİN KESİLEN AĞAÇLAR BÜYÜK TEPKİ TOPLAMIŞTI

Yalova’da geçtiğimiz Kasım ayında ağaç kesimi haberleriyle yine gündeme gelmişti. Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı köprülü kavşak projesi kapsamında kentte bulunan Tonami Meydanı’nda 158 ağaç kesilmiş, olay büyük tepki toplamıştı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?