banner39

Yapılmayan savunma, yapılmış sayıldı

İstanbul'da yapılan bir duruşmada sanık Kürtçe savunma yapmakta ısrar edince mahkeme heyeti savcının talebi üzerine savunmanın yapıldığını varsaydı

Yurt Haberleri 19.03.2012, 14:57 19.03.2012, 16:01
Yapılmayan savunma, yapılmış sayıldı

Mahkemede Kürtçe savunma yapmak isteyen ve tercüman talebinde bulunan sanık için savcı "Savunmasını yapmış kabul edilsin" talebinde bulundu. Mahkemede esas hakkındaki savunmasını dinlemediği sanığı, savunmasını yapmış saydı.

Bahçelievler'de Kiler Market'e bombalı saldırıda bulunmak ve PKK'ya yardım ve yataklık iddiasıyla haklarında dava açılan 5 sanık, hakim karşısına çıktı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mülkiye Doğan hazır bulundu. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

KÜRTÇE SAVUNMA İSTEĞİ

Duruşmada sanık Mülkiye Doğan'a esas hakkındaki mütalaaya yönelik savunması soruldu. Sanığın savunmasını Kürtçe olarak yapmak istemesi üzerine mahkeme, "anlaşılmayan bir dil kullanan" sanığın daha önce Türkçe savunma yaptığını, yine Türkçe savunma yapması gerektiğini hatırlattı.

SAVCININ TALEBİ

Sanık Mülkiye Doğan'ın "anlaşılmayan bir dil" ile konuştuğunu belirten duruşma savcısı ise, sanığın böylelikle savunma hakkını bu şekilde kullandığı yönünde karar verilmesini talep etti.

Sanığın Kürtçe tercüman talebine kabul etmeyen mahkeme ise ara kararında, "Sanığın Türkiye'de doğup çeşitli kurumlarda eğitim aldığı, sanığın bugüne kadar ki aşamalarda Türkçe konuştuğu ve savunma yaptığı, dolayısıyla bugün savunma yapmak için Kürtçe tercüman talebinin hukuki bir ihtiyaca dayanmayıp, hukuk dışı bazı gerekçelerle istendiği anlaşıldığından, duruşmalarda tercüman bulundurulması talebinin reddine, esas hakkındaki 'savunmasını yapmış kabul edilmesine' karar verildi" denildi. Mahkeme duruşmayı erteledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?