banner39

Yaralama suçuna ilginç bir ceza

İstanbul'da bir kişiyi bıçakla yaralayan zanlıya mahkeme tarafından, ayda bir defa huzurevini ziyaret etme cezası verildi

Yurt Haberleri 10.03.2012, 15:56 10.03.2012, 15:58
Yaralama suçuna ilginç bir ceza

Sakarya'da çalıştığı restoranda hesap yüzünden çıkan tartışmada bir kişiyi yaraladığı gerekçesiyle yargılanan İ.C.'ye 6 ay boyunca her ay huzur evi ve yaşlılar yurdunu ziyaret etme cezası verildi.

Denetimli serbestlik uygulaması sayesinde, sanıklar hapis cezası alıp cezaevine girmek yerine, kamuya yaralı işler yaptırılarak cezasını çekiyor. Denetimli serbestlik uygulaması bir genci daha topluma kazandırdı. Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki bir restoranda çalışan T.D. (21), 2007 yılında hesap yüzünden çıkan tartışma sonucu, bir cisimle müşterisi İ.C'yi yaraladı. Olay tarihinde 18 yaşından küçük olan T.D, Sapanca Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. T.D. hakkında Sakarya Çocuk Mahkemesi'nde "yaralama" suçundan dava açıldı. T.D. yargılama devam ederken 3 ay tutuklu kaldığı cezaevinden tahliye edildi.

Yargılama sonunda mahkeme, T.D.'yi 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum edilmemiş olması, kişilik durumu ve duruşmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme, hapis cezasını erteledi. T.D'nin denetime tabi tutulmasına hükmeden mahkeme, sanığın 6 ay süreyle ayda bir kez huzurevi ve yaşlılar yurdunu ziyaret etmesini kararlaştırdı. Sanığın denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlemediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davrandığı takdirde davanın düşürülmesine karar verildi. T.D., mahkemenin verdiği karar doğrultusunda ilde bulunan huzur evi veya yaşlılar yurdunda kalanları ziyaret edip onlarla sohbet edecek.

 

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?