Yargı bir acaip; palalı serbest, seyyar satıcı tutuklu!

Palalı saldırganın serbest bırakılarak bayrak satan bir kişinin gözaltına alınarak tutuklanması şaşırttı. Satıcının geride kalan hanımı ile 5 çocuğu olanlara inanamıyor

Yurt Haberleri 15.07.2013, 14:31 15.07.2013, 17:09
Yargı bir acaip; palalı serbest, seyyar satıcı tutuklu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Gezi eylemlerinin yapıldığı İstiklal Caddesi'nde bayrak satan bir kişinin de gözaltına alınarak tutuklanması hayretle karşılandı. Özellikle palalı saldırganı serbest bırakan mahkemelerin bayrak satıcısını tutuklaması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Hanımı ve 5 çocuğu ortada kalan satıcının "polise muhavemet, isyana teşvik" gibi suçlamalarla itham edildiği belirtiliyor. Şu anda tutuklu bulunan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek, "5 çocuğumla mağdur oldum." diyor.

Ali Sarıçiçek, 6 Temmuz'da Taksim'de düzenlenen eylem sırasında bayrak satıyordu. Sarıçiçek, bayraklarına el koymaya çalışan polislere direnince gözaltına alındı ve 8 Temmuz'da tutuklandı.

Sarıçiçek'e 'halkı isyana teşvik etmek', 'polise mukavemet' ve 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet' suçlamaları yöneltildi. El konulan bayraklar ve Sarıçiçek'in Toma'nın önünde çekilen fotoğrafları suç delili olarak gösterildi.

Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek, Vatan Gazetesi'ne yaptığı açıklamada olanlara tepki göstererek, "Beş çocuğumla birlikte perişanız. Komşularımın yardımıyla geçiniyoruz. Eşimi bırakmıyorlar, bari bayrakları versinler. Bayrakları aldığımız toptancı parasını istiyor ve veremiyoruz. Benim eşimin işi 'Bismillah' diyerek evden çıkıp emeğini kazanmak. Biz günlükçü insanlarız. Emeğimizi bayrak satarak kazanıyoruz. Kazlıçeşme'ye de gittik, Fenerbahçe maçına da... Biz ne göstericiyiz ne de suçlu. Sadece evine ekmek getirmek için bayrak satan birini tutuklamak hiçbir adalete sığmaz. Bayrak satmak suç mu? Benim eşim neden içeride? Gösterici değil, olaylarla ilgisi yok. Sadece ekmek parasını kazanmaya çalışıyor ama o içerde suçlu olanlar dışarıda. Bu nasıl adalet?" dedi.

20 YIL KADAR HAPİS İSTENEBİLİR

Tutuklu bulunan Ali Sarıçiçek'e yöneltilen "Polise mukavemet " suçlamasının cezası kanuna göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis öngörüyor. 'Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri'ne katılma ile ilgili düzenlemenin cezasının üst sınırı da yine 3 yıla kadar hapis... Sarıçiçek'e yöneltilen suçlamalar arasında 'isyana teşvik' de bulunuyor. Bunun cezası da ortalama 15 yıl. Yani savcılğın, bayrakçı Ali Sarıçiçek'i tutuklamaya sevk ettiği maddelerden bir iddaname hazırlanırsa, Sarıçiçek'e 20 yılın üzerinde hapis cezçası talep edilebilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?