banner15

Yeni bir balık türü keşfedildi

Van'ın Çatak ilçesinde dünyada ilk kez tanımlanan yeni bir alabalık türü keşfedildi, yeni türe Dicle'nin Latince adı olan 'Tigris'den esinlenilerek 'Salmo Tigridis' adını verildi

Yeni bir balık türü keşfedildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Davut Turan ile ekibince yeni bir alabalık türü keşfedildi.

Doç. Dr. Turan AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de alabalıkların tür düzeyinde yeniden gözden geçirilmesi kapsamında, ülke genelinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bu kapsamda İsviçreli bilim adamı Dr. Maurice Kotellat ve Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Bektaş ile Dicle Nehri'nde yenibalık türlerinin keşfi için çalışma yaptıklarını anlatan Turan, ''Yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarımız sonucunda Van'ın Çatak ilçesinde dünyada ilk kez tanımlanan yeni bir alabalık türü keşfettik. Bu yeni türe Dicle'nin Latince adı olan 'Tigris'den esinlenilerek 'Salmo Tigridis' adını verdik'' dedi.

Yeni keşfettikleri alabalık türünün, ''dünyada bilinen diğer alabalık türlerinden yağyüzgeci ile yanal çizgileri arasında ve dorsal yüzgeç ile yanal yüzgeçleri arasında daha fazla pul sırası bulunması, aynı zamanda derin ve kalın bir kuyruk yapısı ile ayırt edilebildiğini'' dile getiren Davut Turan, ''Bu tür sadece Dicle Nehri'nde yaşıyor. Başka bir yerde yaşadığına dair bir bulgu elde edemedik. Nehrinözellikle Çatak ilçesi bölümünde bu balık türünden bolca gözlemledik. Yenikeşfettiğimiz alabalık türü ile ilgili Amerika'daki bilim dergisi Zootaxa'da makalemiz yayımlandı'' diye konuştu.

Doç. Dr. Turan, önceki yıllarda da yine ekibi ile yaptığı çalışmalar sonucunda 2yeni balık türü daha keşfettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Türkiye oldukça bakir bir ülke. Balık çeşitliliği yönünden de oldukça zengin bir ülke. Pek çok keşfedilmemiş balık türürün bulunduğunu sanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Yakın zamanda yeni keşiflerim olacaktır. Ancak bu konuda TÜBİTAK'ın daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Bugüne kadar yeterli desteği bulabildiğimizi söyleyemem. Yeterli destek verildiği takdirde çok daha fazla yeni keşifler yapılacağına inanıyorum.''

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 10:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
metın    çepnı    çayelı    büyükköy
metın çepnı çayelı büyükköy - 8 yıl Önce

nedenını sormak ıstersenız su urunlerı avlamayı sevıyorum ondan

banner39

banner36

banner37

banner35