banner39

Yeni bir höyük bulundu, Marmaray durdu

İstanbul'da Pendik ilçesinde yapılan Marmaray kazıları sırasında Temenye Höyüğü bulundu. Höyüğün ortaya çıkması üzerine çalışmalar durdu

Yurt Haberleri 17.12.2012, 16:42 17.12.2012, 16:52
Yeni bir höyük bulundu, Marmaray durdu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul'da Pendik tren istasyonunda Marmaray projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında 'Temenye Höyüğü' olarak bilinen arkeolojik kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. Milattan önce 6 bin 400 yılına ait olduğu ifade edilen höyük nedeniyle Marmaray çalışmalarına ara verildi.

Marmaray Projesi kapsamında Pendik'te devam eden tren raylarının iyileştirilmesi çalışmaları Temenye Höyüğü'nün gün yüzüne çıkmasıyla durduruldu. 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkan höyüğün kurtarılması için bu kez İstanbul Arkeoloji Müzeleri çalışmalarını sürdürüyor. Höyükte şimdiye kadar neolitik döneme ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. Milattan önce 6 bin 400 tarihine ait olduğu belirtilen höyükte Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de 'su gideri' bulundu. Höyüğün, Anadolu yakasının en eski yerleşim birimi olduğu ifade edildi.

DAHA ÖNCE 3 KEZ KAZILMIŞTI

Pendik Temenye Höyüğü'nü kurtarma girişimleri, 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yer altında kalmıştı. Yetkililer, Pendik – Gebze Hattı üzerinde 200 metrelik alanda devam eden çalışmaların SGK Hastanesi'nin altında da devam ettiği belirtti.

İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, zaman zaman gerçekleşen yağışların kazı hızını düşürdüğünü ifade ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?