banner39

Yeni kilit, eski hırsıza test ettirildi

Sakarya'da hırsızlıkların pencereden girilerek yapıldığını belirleyen polis, hırsızlıktan sabıkası bulunan bir kişiye yaptırdığı testi geçen tırnaklı kilit sisteminin kullanılmasını önerdi.

Yurt Haberleri 11.05.2012, 05:37 11.05.2012, 05:37
Yeni kilit, eski hırsıza test ettirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sakarya Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, hırsızlık olaylarının engellenmesi yönündeki çalışmalar kapsamında, il genelinde gerçekleşen hırsızlık olaylarında kullanılan yöntemi ortaya çıkarmak için araştırma başlattı.

Çalışma sonucu evden hırsızlıkların yüzde 60'ının pencereden girilerek yapıldığını belirleyen polis, hırsızlığın önlenmesi için “Hırsızlara Karşı Kilitli Tırnak Projesi”ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında kullanılacak kilit sistemini hırsızlıktan sabıkası bulunan bir kişiye test ettiren polis ekipleri, başarılı bulunan sistemi 5 bin ev sahibiyle yüz yüze görüşerek tavsiye etmeyi planlıyor.

Cumhuriyet Polis Merkezi'nde düzenlenen etkinlikle mahalle muhtarlarına ve inşaat mühendislerine projeyi tanıtan Asayiş Şubesi Müdür Yardımcısı Osman Yıldırım, Sakarya'da 2009 ve 2012 yılları arasında gerçekleşen hırsızlıkların en fazla pencerelerden yapıldığını anlattı.

Yıldırım, hırsızlık olaylarının binaların giriş katındaki pencerelerden girilerek yapıldığını belirterek, “Bunun en önemli nedeni birinci katlardaki PVC pencerelerin kolay açılması, esneme paylarının olması ve demir korkulukların bulunmamasıdır. Ek bir kilit sistemi bulunmayan pencereler 2-10 saniyede açılabiliyor” dedi.

Konuya ilişkin mahallelerde çalışma yaptıklarına dikkati çeken Yıldırım, 1999 Marmara Depremi'nin ardından vatandaşların genellikle pencerelerine demir korkuluk taktırmadığını aktardı.

Yıldırım, bu bağlamda “Hırsızlara Karşı Kilitli Tırnak Projesi”ni başlattıklarını bildirerek, şunları söyledi:

“Projenin hedefi, vatandaşların suçun işlenmesine karşı önlem almasını sağlamak. Pencereleri emniyetli ve emniyetsiz olarak iki gruba ayırdık. Emniyetsiz sistem 2 ya da 10 saniye arasında açılabiliyor. Emniyetli sistemde açılması zor, deneyerek gördük. En az 5 bin ikamete ulaşacağız. 20 bin vatandaşa tırnaklı kilit sistemini tanıtacağız. Amacımız evden hırsızlık olaylarını asgari seviyelere çekmek. Bu kilit sistemi maliyet de gerektirmiyor.”

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?