banner39

Yeraltındaki medrese ortaya çıkarılıyor

Bursa'da sadece bir duvarı ayakta kalmış bulunan beş asırlık medresenin ortaya çıkarılması için çalışmalara başlandı

Yurt Haberleri 31.07.2012, 14:16 31.07.2012, 14:16
Yeraltındaki medrese ortaya çıkarılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sadece doğu beden duvarı günümüze ulaşan ve tamamı yıkılarak toprak altında kalan Hançerli Fatma Sultan Medresesi'ni gün yüzüne çıkarmak için proje çalışmalarını başlattı.

Yaklaşık 5 asırlık medrese kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin yapılacağı bir merkez haline getirilecek.

Bursa'nın yaşayan canlı bir müze şehir olması için 8500 yıllık Arkeopark'tan 2 bin 300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara her alanda yoğun bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 5 asır önce yaptırılan bir Osmanlı medresesini gün yüzüne çıkarıyor.

Sıracevizler, Musababa ve Piremir Mahallelerinin kesişme noktasında ayakta kalmayı başaran tarihî bir duvar kalıntısından yola çıkan Büyükşehir Belediyesi tarihî ve kültürel miras uzmanları vakfiye kayıtlarında yaptıkları incelemelerde söz konusu alanda 2. Beyazıd'ın torunu Fatma Sultan tarafından 1500'lü yılların başında yaptırılan Hançerli Fatma Sultan Medresesi'nin bulunduğunu belirledi.

14 oda ve bir derslik olarak inşaa edilen ancak zaman içinde yangın ve depremlerden dolayı yıkılarak tamamı toprak altında kalan ve zaman zaman otopark olarak da kullanılan medresenin yeniden Bursa'ya kazandırılması için Büyükşehir Belediyesi'nce çalışmalara başlandı. Vakıflar mülkiyetinde olan medrese alanı onarım karşılığı vakıflardan alınırken, Müze Müdürlüğü denetiminde yapılan araştırma kazılarında medreseye ait tüm izler gün yüzüne çıkarıldı.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihî ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas'dan medresenin tarihi hakkında bilgiler aldı.

Üç mahallenin de kesişme noktasında geniş bir alan üzerinde bulunan medresenin sadece doğu beden duvarının günümüze ulaştığını ve kalan bölümlerinin ise toprak altında bulunduğunu dile getiren Altepe, "Arkadaşlarımız yaptıkları araştırma kazısında 14 odanın da bulunduğu noktaları belirledi. Tarihi medresenin tam anlamıyla ortaya çıkarılması için kazı çalışmalarına hız verilecek. Bir taraftan da restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırlayacağız. Bu medreseyi restore edildikten sonra her türlü sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılabileceği bir merkez olarak bölgeye kazandıracağız" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü