banner15

Yeşilay'dan bira festivaline tepki

Antalya'daki CHP'li belediyenin düzenlediği içki festivaline tepkiler yükseliyor.

Yeşilay'dan bira festivaline tepki

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen bira festivaline bir tepki de Yeşilay'dan geldi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, suçların yüzde 70'inin nedeninin alkol ve alkole bağlı sebepler olduğuna dikkat çekerek; özellikle genç ve çocukları alkole özendirecek organizasyonlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, alkolün insanları suç makinesi haline dönüştürdüğünü belirterek, "Her türlü suçun yüzde 70'ini alkol ve alkole bağlı sebepler oluşturuyor. Alkol kullanımı ne kadar azalırsa suç oranı da o kadar azalır. Kamuoyuna bunları anlatmalıyız." diye konuştu.

Antalya'daki bira festivalini eleştiren Toprak, bu tür organizasyonların alkol kullanımını özendirdiğine dikkat çekti. Özellikle genç ve çocukların bu şeklide alkol tüketimine heves edebileceği uyarısında bulunan Toprak, "Alkol tüketimi insanın cüzdanına zarar verdiği gibi, çevresini ve ailesini de olumsuz etkiliyor. İnsanların bu tür konularda daha dikkatli olması lazım. Halk sağlığı açısından, belediyeler özendirici olmamalı. Zaten belediyelerin asli görevlerinden biri de çevre ve halk sağlığına önem vermek; suça teşvik etmek değil. Bira festivali yerine, başka bir sosyal aktivite düzenlenebilirdi." diye konuştu.

Bu konuda anne ve babalara büyük görev düştüğüne de işaret eden Toprak, "Anne babaların, çocuklarını takip etmesi gerekir. Aileler de bu konuda dikkatli ve hassas olmalı. Çocuklarımızın sağlığını koruyabilirsek, toplum olarak geleceğimizi de garanti altına alabiliriz. Unutulmamalı ki, alkol tüketimi de görsel olarak bulaşıcı." dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48