banner39

Yığma taş cami 29 yılda tamamlandı

Giresun'da 26 yıl önce temeli atılan ve yığma taştan inşaa edilen caminin yapımı tamamlandı

Yurt Haberleri 12.01.2016, 13:30 12.01.2016, 16:41
Yığma taş cami 29 yılda tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Giresun'un Bulancak ilçesinde 1987'de temeli atılan ve yığma taştan imece usulü yapılan Sarayburnu Camii'nin inşaatı seneler sonra tamamlandı.

İstanbul Şehzadebaşı Camii'nin ölçüleri baz alınarak yapımına başlanan caminin bitirilmesi, inşaatın tamamında taş kullanılması, işçiliği ve belirli bir finansmanının olmaması nedeniyle uzun sürdü.

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan ve kündekari işçiliğiyle yapılan kapılarının bu yılın başında takılmasıyla inşaatı tamamlanan Sarayburnu Camii, mimarisiyle dikkati çekiyor.

Sarayburnu Camii ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Ziya Sipahi, 1987'de İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını söyledi.

Caminin yapımının kuzey ve batı kapılarının takılmasıyla bu yıl sona erdiğini belirten Sipahi, "Osmanlı ve Selçuklu mimarisini harmanlayarak ortaya çıkardığımız eser, hamdolsun artık tamamlandı. Selçuklu ve Osmanlı'dan kalma eserlerimiz var, görüyoruz, halen yaşıyor. Bu cami de onlar gibi yaşayacak" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?