Yıkılan camilerin minareleri direniyor

Battalgazi ilçesinde camileri zamanla yıkıldığı için yalnız kalan tarihi minareler, yıllara meydan okuyor

Yurt Haberleri 18.06.2016, 18:03 19.06.2016, 12:12
Yıkılan camilerin minareleri direniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde camisi zamanla yıkılan ve tek başına kalan tarihi minareler, yıllara meydan okuyor.

Çok sayıda medeniyete evsahipliği yapan ve bünyesinde barındığı eserlerle tarihin izlerini taşıyan Battalgazi'deki tarihi minareler dikkati çekiyor.

Arslantepe Höyüğü, Ulu Cami, Kervansaray, tarihi kale surları, dini mekanlar ve türbelerle çok sayıda tarihi kalıntının bulunduğu ilçede, geçmişte çeşitli nedenlerle yıkılan camisiz minareler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

17. yüzyılda inşa edilen ve beyazlığını koruyan taşlarla inşa edilmesi dolayısıyla "sütlü minare" olarak bilinen Osmanlı dönemi eseri Çermik Cami minaresi, 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Selçuklu eseri Halfeti Minaresi, Hanımın Çiftliği minaresi ve Boran köyü cami minaresi tek başlarına zamana direniyor.

"ONLAR ANADOLU'DA VE İSLAM COĞRAFYASINDAKİ TAPULARIMIZ"

Battalgazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müşaviri Kemal Deniz, tarihi ve kültürel anlamda zengin olan Battalgazi ilçesinde tespit edilen 158 tarihi eserden 97'sinin tescil edildiği, diğerlerinde ise çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Tarihi eserlerin korunması için yoğun çalıştıklarını anlatan Deniz, ilçedeki tarihi varlıklar arasında en dikkat çekenlerin ise dini yapılar olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?