banner15

Yüksekova'da camiye ses bombası attılar

Yüksekova'da Kadir Gecesi camiye ses bombası atan PKK'lılar, daha sonra caminin karşısında bulunan emniyet binasına 2 roketle saldırdı.

Yüksekova'da camiye ses bombası attılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari'nin Yüksekova İlçe'nde PKK'lılar tarafından camiye ses bombası atıldı, ardından da Emniyet Müdürlüğü binasına roketli saldırı düzenlendi.

Yüksekova Merkez Caminin alt bölümüne teravih namazı saatinde iki adet ses bombası atıldı. Camideki cemaat arasına karışan PKK'lılar, ayrıca caminin karşısında bulunan emniyet binasına 2 roketle saldırıda bulundu. Terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirildiği değerlendirilen olayda ölen yada yaralanın olmadığı belirtildi.

Alınan bilgilere göre, kadir gecesini ihya için teravih namazı vaktinde camiye akın eden vatandaşlar kısmen inşaat halindeki camiyi doldurdu. Namaz esnasında camiye atılarak patlatılan iki adet ses bombasından dolayı vatandaşlar paniğe kapıldı. Kadir Gecesini camide ibadetle değerlendirmek isteyen vatandaşların arasına karışan provokatörler emniyet binasına da roketli saldırı düzenledi.

Emniyet binasına yapılan iki adet roketli saldırısı sonrası ölen ve yaralanan olmadı. Saat 21,00 sularında meydana gelen saldırı sonrası nöbet tutan polislerin anında teröristlere karşılık vermesi üzerine kısa bir çatışma yaşandı. Teröristlerin kaçtığı sırada olay yerinde çoğunluğu çocuklardan oluşan bir grubun saldırı sonrası toplumsal olaylar başlatılarak teröristlerin yakalanmasının engellendiği öne sürüldü.

Olayın ardından provokasyon amacıyla sloganlar atarak camiye doğru yürüyüşe geçen bir grup, güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı.

Hakkari Valisi Muammer Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde Merkez İhsaniye Camisi'nin yanından İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatarlı saldırı düzenlendiğini belirterek, can kaybının yaşanmadığı saldırıda binada ufak çaplı hasar oluştuğunu söyledi.

Türker, ilk belirlemelere göre binaya 2 adet roketatar mermisinin isabet ettiğini bildirerek, saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için olayla geniş çaplı inceleme başlatıldığını ifade etti.

Yüksekova Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren ise teravih namazı kılındığı sırada gerçekleşen saldırının görgü tanıklarının ifadesine göre 3 ya da 4 kişi olduğu tahmin edilen saldırganlar tarafından Merkez İhsaniye Camisi'nin üzerinden yapıldığını kaydederek, saldırının hemen ardından camiye doğru yürüyüşe geçen kalabalık bir gruba polisler tarafından müdahalede bulunulduğunu ifade etti.

Söz konusu kişilerin, saldırının ardından cemaati kışkırtmaya yönelik eylem girişiminde bulunduğuna dikkati çeken Özeren, polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericilerin, Cengiz Topel Caddesi'nde eylemlerine devam ettiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 01:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş xelo
vatandaş xelo - 8 yıl Önce

Mekkenin sahibi! ebrehe ve ordusunu nasıl yok ettiyse, Bu kadir gecesinin sahibi camii ye bunu yapanları, yine bu gecenin yüzü suyu hürmetine sıfatı olan kahhar sıfatı ile kahreder inşaallah..

banner39

banner36

banner37

banner35