Yüzlerce köy yolu kardan kapalı

Kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 625, Bingöl'de 15, Muş'ta 10 ve Ardahan'da 7 olmak üzere toplam 657 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor

Yüzlerce köy yolu kardan kapalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Anadolu'da etkili bir biçimde yağan kar dolayısıyla 657 köy yolunun kapanması ulaşımda zorluklar yaşatıyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Zaman zaman etkisini artıran kar yağışıyla birlikte Erzurum, Ardahan ve Kars beyaz örtüye büründü. Kent merkezlerinde yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlığı Erzurum'da 15, Ardahan'da 14 ve Kars'ta 12 santimetreye ulaştı.

Kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 625, Bingöl'de 15, Muş'ta 10 ve Ardahan'da 7 olmak üzere toplam 657 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdarelerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yetkililer, kar yağışının devam etmesi nedeniyle yol açma çalışmalarının güçlükle yapıldığını bildirdi.

Kar yağışı, kent merkezlerinde de hayatı olumsuz etkiliyor. Erzurum, Ardahan ve Kars'ta, kar nedeniyle araç trafiğinde zaman zaman aksamalar oluyor. Belediye ekipleri, yollarda iş makineleriyle kar temizliği yapıyor.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ekipleri de bölgede kar yağışı nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı karayollarında iş makineleriyle kar temizliği çalışması başlattı.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının yarına kadar aralıklarla devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları ise Ardahan'da eksi 13, Kars'ta eksi 8, Erzurum'da eksi 4, Erzincan ve Ağrı'da eksi 2, Iğdır'da 3 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan'da eksi 3, Kars'ta eksi 1, Erzurum'da 0, Ağrı'da 2, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da 8 derece olması bekleniyor.

MUŞ

Muş'ta gece saatlerinde başlayan kar yağışı, yaşamı olumsuz yönde etkilerken merkez ve ilçelere bağlı 22 köy yolunun yeniden ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Merkeze bağlı 10, Varto ilçesine bağlı 12 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildiren İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, ekiplerin yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini, açılan yolların fırtına nedeniyle yeniden kapandığını belirtti.

Şu ana kadar ulaşım konusunda ciddi bir sıkıntının yaşanmadığını ifade eden Karayolları 113. Şube Şefliği yetkilileri, Muş-Erzurum, Muş-Bingöl, Muş-Kulp ve Muş-Bulanık bağlantılı karayollarında, ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntının yaşanmaması yüksek kesimlerde  tuzlama çalışmalarına başladıkların kaydetti.

Yetkililer, özellikle yüksek kesimlerde yer yer fırtınanın etkili olduğunu ve ekiplerin güzergahlarda sürekli olarak çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Muş Meteoroloji Şube Müdürlüğü yetkilileri  de kent merkezinde kar kalınlığının 35 santimetreye ulaştığını, kar yağışının bugün ve yarın da aralıklarla etkiliolacağını tahmin ettiklerini söyledi.

BOLU

Bolu'da 3 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle kent merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 1 metre 70 santimetreye ulaştı.

Kar yağışı nedeniyle Bolu merkezde 23, Göynük'te 1 ve Kıbrısçık'da da 2 olmak üzere toplam 26 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri, kapanan köy yollarının açılması için aralıksız çalışma yapıyor.

VAN

Van'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 96 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle çadır kentlerde barınan vatandaşlar da sıkıntı yaşıyor.

Van Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün akşamdan itibaren özellikleyüksek kesimlerde etkisini artıran kar yağışı yüzünden 96 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin kapanan köy yollarını açmak için çalışmaları devam ediyor.

Meteoroloji Van Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının 3 gün daha aralıklarlaetkili olacağını, kar kalınlığının kent merkezinde 5, yüksek kesimlerde ise 15 santimetreye ulaştığını kaydetti. Yetkililer, gece saatlerinde don ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise yollarda buzlanmaya karşı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

UŞAK

Uşak'ta, önceki gün başlayan kar yağışının durmasının ardından il genelinde hayat normale dönmeye başladı.

Uşak İl Özel İdaresi Yol Ulaşım ve Hizmet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 215 köy yolundan 150'si yeniden ulaşıma açıldı. Halen kapalı olan 65 köy yolunun da açılması için çalışma yapılıyor.

Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, açılan bazı köy yollarının kar yağışı nedeniyle yeniden kapandığını, yağışın durmasıyla çalışmalara hızverildiğini kaydetti. Bu arada, kentte pazar gününe kadar yağış beklenmediğini, ancak buzlanma ve don tehlikesi bulunduğunu belirtildi.

ÇANKIRI

Çankırı'da yoğun kar yağışı nedeniyle 57 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Çankırı İl Özel İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, il genelinde 57 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu ve yolları açma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, yol açma çalışmalarında 1 kar makinesi, 13 greyder, 1 dozer ve 6 kar kamyonu ile 21 ekibin aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü, Orta ve Şabanözü ilçelerinde ise kar yağışının devam ettiği kaydedildi.

TUNCELİ

Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Şimşek yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle 40 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirtti.

Kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için ekiplerin aralıksız çalıştığını ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

''İlimiz genelinde etkili olan ve şu anda bazı ilçelerde devam eden kar yağışı sonrasında 40 köyümüze ulaşım sağlayamıyoruz. Kar yağışına bağlı olarak kapalı köylerimizde insan yaşamını olumsuz etkileyecek bir durum yok. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşların köylerine daha kolay ulaşım sağlayabilmeleri için kar yağışına rağmen köy yollarını açmaya devam edecekler.''

HAKKARİ

Hakkari'de dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, şehiriçi ulaşımda güçlükle sağlanıyor. Park halindeki araçların adeta kara gömüldüğü kentte, karla kaplanan ağaçlar ise çevreye güzel manzaralar ortaya çıkardı.

Hakkari belediyesi ekipleri, iş makineleriyle şehir merkezinde biriken kar yığınlarını temizleyerek kamyonlara yükleyerek il dışına çıkarıyor.

Hakkari İl Özel İdaresi yetkilileri, il genelinde 65 köy ve bu köylere bağlı 110 mezra yolunun ulaşıma kapandığını ve kapanan köy yollarının yeniden açılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Hakkari Meteoroloji İstisyon Müdürlüğü yetkilileri de, kent merkezindeki kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğunu belirterek, bugün için kar yağışı beklenmediğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 18:03
YORUM EKLE

banner39