banner39

Zirve Yayınevi davasında savunmalar alınıyor

Malatya'daki yayınevi cinayetleriyle ilgili davanın bugünkü duruşmasında mahkeme sanıkların savunmalarını almaya başladı

Yurt Haberleri 03.06.2015, 14:23 03.06.2015, 14:23
Zirve Yayınevi davasında savunmalar alınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zirve Yayınevinde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 105. duruşmasında, tutuksuz sanık Adil Akçay, esas hakkındaki savunmasına başladı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar emekli albay Mehmet Ülger, binbaşı Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, Adil Akçay, Adem Gedik, Murat Göktürk, Mehmet Çolak ve Abdullah Atılgan ile adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklardan Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım hazır bulundu.

Duruşmaya, Zirve Yayınevinde 8 yıl önce öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Suzanne Geske ve kızı Miryam Geske de katıldı. Elektronik kelepçe takılan sanıklardan Hamit Çeker'in Elbistan Adliyesinden, Cuma Özdemir'in ise Darende Adliyesinden video konferans sistemiyle dahil olduğu duruşmada, müdafi ve müdahil avukatlar da yer aldı.

Sanıklardan Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım ve Cuma Özdemir, esas hakkındaki savunmalarını hazırlayamadıkları gerekçesiyle ek süre talebinde bulunarak, adli kontrol kararlarının alanının genişletilmesini istedi. Hamit Çeker ise esas hakkındaki savunmasını hazırladığını ve yazılı olarak mahkemeye göndereceğini söyledi.

Tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullanmak için mahkeme heyetinden izin çıkarılmasını talep etti.

Adil Akçay ile Adem Gedik esas hakkındaki savunmalarını hazırladıklarını, Haydar Yeşil, Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Ruhi Abat ve Mehmet Çolak de çeşitli sebeplerle esas hakkındaki savunmalarını hazırlayamadıklarını belirterek, ek süre istedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?