banner39

Zonguldak'ta heyelan

Kozlu beldesinde yağmur nedeniyle kayan toprak, 32 dairenin bulunduğu 4 apartmanda ve 4 müstakil evde hasar meydana getirdi.

Yurt Haberleri 02.04.2012, 16:55 02.04.2012, 16:55
Zonguldak'ta heyelan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zonguldak'ın Kozlu beldesinde yağmur nedeniyle kayan toprak, 32 dairenin bulunduğu 4 apartmanda ve 4 müstakil evde hasar meydana getirdi. Bir trafo binası ile inşaat halinde bir apartmanın toprak altında kaldığı olayda herhangi bir can kaybının olmaması tek teselli oldu.

Heyelanın etkilediği apartman ve evlerde büyük hasar meydana geldi. Evlerde oturan vatandaşlar, kısa süre içerisinde tahliye edildi. Olayın bildirilmesi üzerine Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, heyelan bölgesine gitti. Vatandaşlar, Vali'den yardım talebinde bulundu. Vali Ayyıldız, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını ve ailelere sahip çıkacaklarını belirterek, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Vali Ayyıldız, olay yerinin çevresinde görüntü almaya çalışan gazetecileri de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Heyelan bölgesine ekiplerini gönderen Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, olayla ilgili teknik ekibin çalışma yaptığını kaydetti. Güngör, “Şu an evleri tahliye ettik. Ben zaten kar yağışının ardından yoğun yağmur yağışı nedeniyle böyle bir tehlikeyi bekliyordum. Çünkü kardan sonra yağmurla birlikte toprak çok yumuşadı. Ama bu bölgede açıkçası heyelan beklemiyorduk. Evleri hasar gören vatandaşlarımızı yakını olanları yakınlarının yanına, olmayanları ise devletimizin misafirhanelerine yerleştireceğiz. Şu an jeodezi ve inşaat mühendisi arkadaşlarımız, olayın sebepleri hakkında inceleme yapıyor.” açıklamasında bulundu.

HEYELANIN ALTINDA KALMAKTAN SON ANDA KURTULDULAR

Kozlu Belediyesi soğuk hava deposunun olduğu mevkide yaklaşık 70 metre yükseklikten kopan kaya parçaları, cadde üzerinde yapımı süren bina inşaatı ve hemen yanında bulunan elektrik trafosunun üzerine düştü. Olay esnasında inşaatta çalışan 5 işçi, öğle paydosunda oldukları için facia ucuz atlatıldı.

Polis ve zabıta çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Heyelanın meydana geldi tepede bulunan apartman, güvenlik gerekçesiyle ekipler tarafından boşaltıldı.

İnşaat işçilerinden Ali Coşkun, “Öğle yemek yedik, dışarıda güneşleniyorduk. Yukarıdan aşağıya aniden göçtü. Allah’tan yemek yerken üzerimize göçmedi.” şeklinde olayı anlattı.

Heyelan nedeniyle bir apartmanın da çökme tehlikesi olması nedeniyle çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Heyelanın meydana geldiği İpek Evler Sitesi'nde büyük panik yaşandı.

Küçük çapta kaya parçalarının düşmeye devam ettiği bölgenin yakınındaki yolda çatlaklar oluştuğu görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?