banner39

Zonguldak'ta madenci fotoğrafları sergisi

Kozlu'daki maden ocaklarında çekilen madenci fotoğrafları sergisi Zonguldak'da açıldı

Yurt Haberleri 07.03.2012, 16:42 07.03.2012, 16:44
Zonguldak'ta madenci fotoğrafları sergisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TMMOB Maden Mühendisleri Odası ile Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 3 Mart anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi 9 Mart'a kadar açık kalacak.

37 fotoğraftan oluşan sergi için tertip salonunda özel bir kömür galerisi kuruldu. Aydınlatma için diğer lambaların yanı sıra madenci baş lambalarının da kullanılacağı sergideki fotoğrafların tamamı Kozlu'da çekildi. Çalışma, bir işçinin vardiya başından vardiya sonuna kadar bütün zamanlarını görüntülemesi nedeniyle foto-öykü niteliği de taşıyor. Sergi 2 Mart Cuma günü saat 14'de açıldı. Açılış programında Metin Kaya'nın faciaya ilişkin olarak çektiği 60 dakikalık "Derin Çığlık/263" adlı belgesel de izlendi.

3 MART'TA NE OLMUŞTU?

3 Mart 1992 tarihinde Kozlu üretim bölgesinde meydana gelen grizu patlamasında 263 işçi hayatını kaybetti. Meydana gelen açık alevli yangın nedeniyle 147 işçiden umut kesildi ve ocaklar kapatılarak yangının söndürülmesi maksadıyla su basıldı. Uzun bir süre sonra yeniden açılan ocaklarda, ölen işçilerin cesetlerinin ailelerine teslim edilme süreci 5 yıl kadar sürdü. Facia dünyanın en önemli grizu kazalarından biri olarak literatüre geçti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?