banner39

Zonguldak'ta umutlar tükeniyor; mezarlar kazılıyor

Zonguldak'ta dün meydana gelen köprü çökmesinden sonra kaybolan 15 kişi için umutlar tükeniyor. Kayıp yakınları mezar yeri kazmaya başladı

Yurt Haberleri 07.04.2012, 16:20 07.04.2012, 17:51
Zonguldak'ta umutlar tükeniyor; mezarlar kazılıyor

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi girişinde bulunan 970 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü’nün yaklaşık 100 metrelik bölümü dün çöktü.

Yayalar, bir otomobil ve bir minibüs Filyos Çayı'na düştü. Köprünün çöken bölümüyle Filyos Çayı’na düşen otomobildeki 2 kişi şans eseri kurtuldu.

 Minibüsteki 10 kişi ve köprünün üzerinde yürürken Filyos Çayı'na düşen 5 yaya ile birlikte toplam 15 kişi ise kayıp. Kayıpları arama çalışmaları sürerken minibüsteki 10 yolcu için mezar yeri kazıldı.

Bu arada AA muhabirinin çektiği bir fotoğraf da dikkat çekti. Fotoğrafta bir bölümü çöken köprünün diğer ayaklarındaki deforme açıkça görülüyor. Çöken ve faciaya neden olan köprünün bu durumunu kimse görmemiş.

BAKAN ÇELİK: 15 KAYIP VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesine ilişkin, “Resmi kaynaklara göre ilçede 15 kaybımız var. Bölgede arama çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Çelik, bir gazetecinin “Köprünün neden yıkıldığıyla ilgili size bilgi verildi mi?” sorusunu da “Şu anda bilgi yok. Belli ki suyun debisi fazla, sudan kaynaklanan bir şey. Suyun köprünün ayağını boşaltmasından kaynaklanabilen bir şey olabilir ama bu, tetkik neticesinde ortaya çıkabilecek. Teknik, idari ve adli araştırmalar ve soruşturmalar devam ediyor” diye yanıtladı.

Çöken köprüyle ilgili bilgi veren Çelik, “Söz konusu yerde 2 köprü var, birisi 6-7 yaşında, diğeri 60 yaşında. Eski olan çökmüş. Aslında dışarıdan bakıldığında her ikisi de sağlıklı hizmet sunan iki köprü görünümünde ama bölgedeki yoğun kar yağışı nedeniyle nehrin debisi çok yükselmiş, yaklaşık 5 metreyi bulmuş, çok kuvvetli akıyor” diye konuştu.

HELİKOPTERLİ ARAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı'ndan talep edilen helikopter de akşam saatlerinde ilçeye geldi. Afet ve Acil Durum Başkanlığı yetkililerinin gece Filyos Çayı üzerinde tarama yapmak istediklerini kaydeden Güngör, "Biz helikopterin sabah aramalara katılacağını düşünüyorduk. Ancak helikopter akşamdan geldi ve şu anda çay üzerinde projektör ile tarama yapıyor" dedi.

GÖRGÜ TANIKLARI: MİNİBÜS DÜŞTÜ

Görgü tanıkları, düşen otomobilin dışında bir minibüs ile bir motosikletin de çaya düştüğünü söyledi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, köprünün çöken bölümünden halatla inerek, çayda inceleme yaptı. Ancak ekipler, su seviyesinin yüksek olması nedeniyle suyun altına bakamadı. Köprünün çöken bölümünün vinçle kaldırılması için çalışma başlatıldı.

BELEDİYE BAŞKANI’NIN BABASI VE YEĞENİ KAYIP

Olayın duyulmasıyla ilçe halkı da olay yerine koştu. Yakınlarına ulaşamayan ve köprünün çöken bölümüyle birlikte Filyos Çayı’na düştüğünü düşünenler büyük üzüntü yaşadı ve gözyaşlarına boğuldu. İlçeden, Yolgeçen Köyü’ne yolcu taşıyan minibüsün sürücüsü ile yolcularına ise ulaşılamadı. Olay yerine gelen Çaycuma Belediye Başkanı Ak Parti’li Mithat Gülşen, kayıp minibüste babası Cemal Gülşen ile yeğeni Aziz Gülşen’in de bulunduğunu ve ikisine de ulaşamadıklarını söyledi. "Ah babam ah" diyerek gözyaşlarına boğulan Başkan Gülşen’i, Vali Erol Ayyıldız, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk teselli etmeye çalıştı.

Sürücü Suat Özcan ile yanındaki Seyfi Şener, kendi imkanlarıyla araçtan çıkıp kıyıya yüzdü. Özcan ve Şener, hastaneye kaldırılırken, araç yaklaşık 700 metre sürüklendikten sonra çayın sığ bölümünde durdu. Araç, çekiciyle kenara alındı.

Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, Çaycuma İlçesi’nde köprünün çökmesiyle Filyos Çayı’na düşen minibüste 15 kişinin bulunduğunu söyledi.

Güngör, yakınlarının polis ve jandarmaya kayıp başvururusunda bulunduğu 15 kişinin kimliklerinin de belirlendiğini bildirdi. Güngör, kayıp 15 kişiden 10'unun minibüste, diğerlerinin ise yaya olarak köprünün üzerinden yürürken çaya düştüğünü tahmin ettiklerini kaydetti.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü