banner39

İslamofobi ve Avrupa'da İslam Algısı

İslamofobik uygulamaları son zamanda tetikleyen unsurlar nelerdir? Düşünsel ve toplumsal olarak bu ötekileştirme kültürünü besleyen tarihi bir miras var mıdır? Özellikle 11 Eylül sonrasında teröre karşı küresel savaş politikalarının Batı’daki Müslümanların hayatlarına yansımaları neler oldu? İslamofobik uygulamaları destekleyen siyasi ve sivil ağlar nelerdir?

Yuvarlak Masa Toplantıları 23.02.2015, 15:22 13.10.2015, 12:22
İslamofobi ve Avrupa'da İslam Algısı

 

 

TOPLANTI METNİ için tıklayınız.

 

 

 

Video için Tıklayınız 

 

 


FORUM

için tıklayınız.

 

 

 

Aynur Erdoğan- DÜBAM /  Dünya Bülteni

İslamofobi ve Avrupa’da İslam algısı, Avrupa ve Amerika’da Müslüman varlığının görünürlüğünün artmasıyla birlikte yeni bir boyut kazandı. Peki, İslamofobik uygulamaları son zamanda tetikleyen unsurlar nelerdir? Düşünsel ve toplumsal olarak bu ötekileştirme kültürünü besleyen tarihi bir miras var mıdır? Özellikle 11 Eylül sonrasında teröre karşı küresel savaş politikalarının Batı’daki Müslümanların hayatlarına yansımaları neler oldu? İslamofobik uygulamaları destekleyen siyasi ve sivil ağlar nelerdir?

Bu ayki yuvarlak masa toplantımızda bu önemli soruların yanı sıra meselenin çeşitli boyutları masaya yatırıldı. Konuşmacılar: Saadet Oruç (Star Gazetesi Dış Haberler Müdürü), Levent Baştürk (Osmangazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi ve Dünya Bülteni yazarı) ve Prof. Dr. Ali Murat Yel, (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi).

 


*

Toplantı Metni

*

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?