banner39

19.05.2018, 11:20

Zalimleri Yenikapı'dan yükselen bu ses boğacak

İki gündür dönüp dönüp tekrar izliyorum. Gözlerime, kulaklarıma inanamıyorum. Fakat gerçek. İsrail gerçeği. İsrail'in nasıl bir terör devleti olduğunun kanıtı. Bir muhabir İsrail hükümet sözcüsüne soruyor. "Neden İsrail güçleri Gazze'de Filistinli protestocuları öldürüyor?" İsrail hükümet sözcüsü bir seri katil rahatlığıyla cevap veriyor. "Bu insanların hepsini hapse atamayız ya, burada sınıra dayanmış yüzlerce insandan bahsediyoruz" diyor.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Davos'ta boşuna mı demişti, siz çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz diye. İsrail o tarihten bu yana birçok katliam yaptı, cinayet işledi. Esasında sistematik şekilde soykırım uyguladı. İsrail ABD'nin kendisine sağladığı konforlu alanda hareket etti. O günden bugüne İsrail "ne yaparsam yanıma kâr" anlayışıyla yol yürüdü. Dünya sessiz kaldığı, bu katliamlara dur demediği için yaşandı bunlar.
İsrail'in 2012'de Gazze'de yaptığı katliamı bugün kaç kişi hatırlıyor? Kadın, çocuk demeden 400'e yakın Filistinliyi katletmişti İsrail. Ondan iki yıl sonra yine böyle bir Ramazan ayına girerken İsrail Gazze'ye ve Batı Şeria'ya saldırdı. Ramazan boyunca bu iki şehri bombalayıp durdu İsrail.
İsrail'in bu alçakça saldırıları sonrasında Filistinliler 200'ü aşkın şehit verdi, binlerce masum insan yaralandı.
İsrail 2014'ten bu yana bölgemizde yaşanan gelişmeleri kendisi için bir fırsat olarak gördü. Batılı güçler 2013'ten itibaren bölgemize yeni bir dizayn verme arayışı içine girdiler. Başlıca varsayımları şuydu. Eğer Ortadoğu'daki demokratikleşme dalgasına set çekilmez, bu dalga kendi başına bırakılırsa o takdirde dindar toplum kesimlerinin kaygılarını merkeze alarak siyaset yapan aktörler bir bir iktidara taşınırlar.

Yazının tamamı için TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?