banner15

Eski bayramlardan...

Arife dolayısıyla dün İstanbul’un piyasa mahalli olan Mahmudpaşa, Bahçekapı, Çarşı semtleri gibi ticaretgah semtleri fazlaca kalabalıktı ve hayli alış-veriş olunmuştur

Eski bayramlardan...

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Mübarek bayram geldi-Bugün her tarafta büyük hazırlık vardı-Bu bayramın en büyük eğlencesi futbol maçları olacaktır. Yarın mübarek bayramdır; bu münasebetle bugün sabahtan itibaren her tarafta büyük hazırlık vardı. Hele şekerci dükkânları erkenden dolmuştu. Meşhur şekercilerden şeker alabilmek için sıra beklemek lazım geliyordu. Bayram münasebetiyle şehrin muhtelif yerlerinde şeker sergileri açılmıştır. Burada ucuz olarak şeker satılmaktadır. Bayramın birinci günü Taksim Stadyumu futbol hesabına heyecanlı bir gün yaşayacaktır. 3 aya yakın zamandır maç yapmayan takımlarımız o gün karşılaşmaya başlayacaktır. (Akşam, 13 Mart 1929)

Bayram Tebriki-Meclis’te hususi surette tebrikat kabul edilecek-Ankara 1 (Telefon)-Büyük Millet Meclisi Reisi Kazım Paşa Hz. Ve Başvekil İsmet Paşa Hz. Yarın saat ikiden üçe kadar mecliste hususi surette bayram tebrikatını kabul edeceklerdir. (Akşam, 2 Mart 1930)

Bayram gezmeleri ve kalabalığı-Memleketin her köşesine giden trenlerde büyük kalabalık görülüyor-Bayram yaklaştığı ve bu münasebetle tenzilat yapıldığı cihetle, gerek İstanbul’dan Ankara’ya, gerek Ankara’dan İstanbul’a giden yolcular pek çoğalmıştır. Memleketin her köşesine doğru giden trenlerde de büyük kalabalık görülmektedir. (Zaman, 5 Kânunusani 1935)

Resmi daireler Cuma gününe kadar kapalı-Bayram dolayısıyla resmi dairelerle müessesat-ı maliye bugünden itibaren Cuma sabahına kadar kapalıdır. Arife dolayısıyla dün İstanbul’un piyasa mahalli olan Mahmudpaşa, Bahçekapı, Çarşı semtleri gibi ticaretgah semtleri fazlaca kalabalıktı ve hayli alış-veriş olunmuştur. En ziyade şeker, mendil, çorap, elbise ve ayakkabı gibi eşya üzerine alış veriş yapılmıştır. (Cumhuriyet, 5 Aralık 1936)

İstanbul’da Bayram-Namaza iştirak edenlerin fazla olduğu görüldü-İstanbul (Telefonla)-Şeker bayramının birinci günü neşe içinde geçmiştir. Daha sabahın erken saatlerinde sokaklar camilere giden halkla dolmuş ve bayram namazı hemen hemen bütün camilerde büyük kalabalık bir cemaatle huşu içinde kılınmıştır. Bu arada şehrimizde misafir olarak bulunan Pakistan denizcileri de evvelce kendilerine tahsis edilen Sultanahmet Camii’nde cemaatle birlikte bayram namazını eda etmişlerdir. (Zafer, 29 Temmuz, 1949)

Bayram neşe içinde geçiyor-İstanbullular Şeker Bayramı’nın birinci gününü, sıcak bir havada neşe içinde geçirmişlerdir. Bayramın neşesini tabiatıyla çocuklar daha fazla tatmışlar ve rengarenk elbiseli, güler yüzlü yavrular, sabahtan akşama kadar sokakları, caddeleri ve bayram yerlerini doldurmuşlardır

İnönü bayram tebriklerini kabul etti. Ankara, 16 (Telefonla-Şeker Bayramı şehrimizde neşe ile kutlanmaktadır. Bu arada bütün siyasi partilerin merkezlerinde partililer toplanarak yekdiğerinin bayramını tebrik etmişlerdir. İsmet İnönü de saat 12-16 arasında CHP merkezinde tebrikleri kabul etmiştir. (17 Temmuz 1950)

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 08:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35