banner39

Eyfel Kulesi'ni hurdacıya satmışlardı!

Fransa’nın başkenti Paris’in sembolü olan ve 1887-1889 yılları arasında “Gustave Eiffel Şirketi” tarafından inşa edilen “Eiffel-Eyfel Kulesi”, içerdiği 18.038 adet parça demir, 7.300 ton çelik konstrüksiyon ve 10.100’a tona ulaşan toplam ağırlığı ile dünyanın en önemli yapılarından. Kulenin bu özellikleri onu, tarihin en büyük dolandırıcılık faaliyetlerinden birinin de öznesi yaptı. 1925 yılında Eyfel Kulesi, tam iki kez hurdacılara satıldı.

Zaman-Mekân 30.05.2014, 00:24 30.05.2014, 01:25
Eyfel Kulesi'ni hurdacıya satmışlardı!

Emre Gül/ Dünya Bülteni/TarihDosyası

Fransa’nın başkenti Paris’in sembolü olan ve 1887-1889 yılları arasında “Gustave Eiffel Şirketi” tarafından inşa edilen “Eiffel-Eyfel Kulesi”, içerdiği 18.038 adet parça demir, 7.300 ton çelik konstrüksiyon ve 10.100’a tona ulaşan toplam ağırlığı ile dünyanın en önemli yapılarından. Kulenin bu özellikleri onu, tarihin en büyük dolandırıcılık faaliyetlerinden birinin de öznesi yaptı. 1925 yılında Eyfel Kulesi, tam iki kez hurdacılara satıldı. Hem de şaşırtıcı bir planla.

Bu planı yapan ise 20.yüzyılın en olağanüstü üçkâğıtçılarından, dolandırıcılarından biri olan  “Victor Lustig” idi. 1890 yılında Hostinne şehrinde dünyaya gelen Victor Lustig, Çekçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca’yı akıcı olarak konuşabilen bir profesyoneldi. Suç kariyerini hırsızlık, cepçilik, sahtecilik, dolandırıcılık, kumar ve hileleri gibi işlerle sürdüren Victor Lustig, 1925 yılında bir gazetede, bakımı önemli ölçüde masraf gerektiren Eyfel Kulesi’nin o dönemdeki kötü durumunu ve sökülmesi yönündeki tartışmaları içeren bir haber okudu. Bu haber, Victor Lustig’in aklına, adını tüm dünyaya duyuracak olan bir dolandırıcılık planını düşürdü. Paris’e birlikte geldiği küçük çaplı bir Amerikan sabıkalısı olan Daniel Collins ile beraber, şehrin en lüks oteli olan Krillon Oteli’nde bir oda tuttu.

Bir resmi bir görevli sıfatıyla, metal alım-satım işleriyle uğraşan beş tüccarı mektupla görüşme yapmak üzere otele davet etti ve satış senetleri hazırladı. Victor Lustig, bakım ve onarımı yüksek maliyet sebebiyle yapılamayan ve o günlerde sökülerek satılması gündemde olan Eyfel Kulesi’nin demirleri için gelen tüccarlardan teklif istedi. Her birine, bu görüşme ve sözlerinin gizli kalacağı konusunda yemin ettirerek, kamuoyu tepkisinden çekinildiği için resmi makamların böyle bir gizli bir toplantı ve yeminlere başvurduğunu açıkladı.

Bir hafta içinde teklifler alındı ve Victor Lustig, tüccarlardan Andre Poisson’unkini kabul etti. Daniel Collins’in de sekreter olarak tanıştırıldığı son toplantıda, Eyfel Kulesi’nin senetleri, oldukça yüksek bir meblağ ile bir banka çeki karşılığında Andre Poisson’a satıldı. Üçkâğıtçılar, bunun ardından ustaca bir darbe daha indirdiler. İşi kolaylaştırmak için rüşvet vermeleri gerekeceğini söylediler. Andre Possion buna da razı oldu ve bu kez rüşveti nakit olarak verdi. İçinde bir parça kuşku varsa, o da giderilmişti artık. Rüşvet, adamların gerçekten resmi görevli olduklarının kanıtıydı. Elindeki çeki nakde çeviren Victor Lustig, hemen Fransa’yı terk ederek Viyana’ya kaçtı.

Tüccar Andre Poisson, dolandırıldığını anladığında ise artık çok geçti ve utancından durumu resmi makamlara veya polise bildirmedi. Victor Lustig, yaptığı sahtekârlığın ortaya çıkmaması üzerine tekrar Fransa’ya dönerek aynı senaryoyu bir kez daha uygulamaya koydu. Eyfel Kulesi’ni yeniden hurdacılara satmaya çalıştı. Fakat durumun polise bildirilmesi üzerine Avrupa’nın en çok aranan kaçaklarından biri haline gelen Victor Lustig, yakalanmadan Amerika’ya geçmeyi başardı. Birçok kez hapse girip-çıkan ve en bilinen dolandırıcılık numaralarından biri de 30 dolara sattığı dolar basma makinesi olan Victor Lustig, 1934 yılında ABD ve Avrupa’da yaptığı dolandırıcılık ve sahtekârlık suçlarından dolayı tutuklanıp ünlü Amerikan hapishanesi Alcatraz’a gönderildi, 1947 yılında da orada öldü.

Kaynaklar:

Nigel Blundell, Tarih Boyunca Dünyayı Sarsan Yanlışlar, İstanbul, 1983.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?