banner39

II.Abdülhamid'in fotoğraf arşivinden Osmanlı coğrafyası

Fotoğraf arşivinde, padişahın yaptırdığı binalar, rüştiye mektepleri, talebeler,askerler,camiler, limanlar,ticaret daları,vergi daireleri, tersaneler,demiryolları, köprüler,pazarlar,çarşılar,sanayi ürünleri, makineler, lokomotifler, fabrikaların fotoğrafları yer almakta.

Zaman-Mekân 15.09.2013, 22:41 19.03.2018, 16:23
II.Abdülhamid'in fotoğraf arşivinden Osmanlı coğrafyası

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

 
  

Osmanlı devletinin son döneminde 33 yıl padişahlık yapan Sultan 2.Abdülhamid eğitimden sağlığa, ordunun modernleştirilmesinden ulaşıma kadar büyük çaplı reformları yaparak devletin çöküşünü geciktiren padişah olarak tarihe geçti. 1908 yılında onu tahttan indirenler dahi yıllar sonra onun büyük bir siyaset adamı olduğunu kabul etmek zorunda kaldı. Bazıları pişmanlıklarını dile getiren şiirler yazdı.

Sultan 2.Abdülhamid çalışkan bir padişahtı. Gününün büyük kısmını çalışmaya ayıran padişah çalışma saatleri dışında marangozlukla uğraşırdı. Tiyatro ve operaya da ilgi duyan padişah zaman zaman bunlara Yıldız Sarayının kapılarını açardı. Okumaya da oldukça meraklı olan padişah Yıldız Sarayında binlerce kitaptan oluşan büyük bir kütüphane kurdurmuştu. Onun döneminde binlerce yabancı kitap saray için Türkçeye çevrilmişti.

Sultan 2.Abdülhamid bu gibi pek çok özelliğinin dışında fotoğrafçılığa da meraklıydı. Devlet idaresinde fotoğrafı etkin bir şekilde kullanmıştı.

 
  

 

  
Mektebi Sultani- Galatasary Lisesi 

Çekilen fotoğraflar yalnızca mekan fotoğrafları değildi. Askeri talimlerden cezaevlerindeki mahkumlara kadar her türlü fotoğraftan yararlanmasını bilmişti. Kendi çektirdiği fotoğraflar dışında yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğrafları da satın almıştı.

 
 Haydarpaşa Askeri hastanesinin doktor ve talebeleri 

Dünyanın en büyük fotoğraf albümlerinden olan ve Yıldız Albümleri olarak bilinen 2.Abdülhamid’in fotoğraf arşivi Osmanlı devletinin o zamanki sınırlarından 35 bin fotoğrafı barındırıyor.

 
Osmanlı Fırkateyni Hümayunu 

Günümüzde İstanbul Üniversitesinin kütüphanesinde muhafaza edilen fotoğraf arşivinde, Bosna’dan Habeşistan’a, Batum’dan Tunus’a kadar uzanan coğrafyadaki şehirler, padişahın yaptırdığı binalar..

 
Emirgan Kız Okulu öğrencileri 

rüştiye mektepleri, talebeler,askerler,camiler, limanlar,ticaret daları,vergi daireleri, tersaneler,demiryolları, köprüler,pazarlar,çarşılar,sanayi ürünleri, makineler, lokomotifler, fabrikaların  fotoğrafları yer almakta.

  
 Torpido Fabrikası 

Bu fotoğraf arşivinin bir benzeri British Museum ve Library of Congress ve Bibliotheque Nationale da bulunmakta.

 
Deniz Hastanesi 

 

 
Galata Köprüsünden Yeni Camii 
 
Taşkışla-Maçka 

Bunun sebebi de Osmanlı devletini tanıtmak üzere 1890’lı yıllarda ABD başkanı,İngiliz Kraliçesi ve Fransa devlet başkanına bu fotoğraflardan gönderilmesi.

 
Sultanahmed Camii 

 

 

Yanya Mektebi İdadi Mülkiyesi

 

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan 2.Abdülhamid fotoğraf arşivinden 1823 fotoğrafa bu linkten ulaşılabilmekte. http://www.loc.gov/pictures/

 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?