banner39

Kudüs Tren İstasyonu

II.Abdülhamid döneminde hızlanmış ve birçok demiryolu hattı inşaa edilmiştir. Bunlardan biri de Yafa-Kudüs arasına inşaa edilen demiryoludur.

Zaman-Mekân 20.12.2010, 12:38 20.12.2010, 12:41
Kudüs Tren İstasyonu

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarihe Servisi

Osmanlı Devleti’nde Tanzimat ile başlayan demiryolu inşaatları, II.Abdülhamid döneminde hızlanmış ve birçok demiryolu hattı inşaa edilmiştir. Bunlardan biri de Yafa-Kudüs arasına inşaa edilen demiryoludur. O dönemde bu yatırımlar için yeterli altyapı ve mali kaynak bulunmadığından, demiryolları yap-işlet modeli ile imtiyaz hakları yabancılara verilmek suretiyle yaptırılmıştır.

Yafa-Kudüs demiryolunun inşaa ve işletim projesi ise ilk önce Kudüslü bir iş adamı olan Joseph Navon’a bırakıldı. Avrupalı büyük devletler, Osmanlı ülkesinde yapacakları demiryolu yatırımlarında rekabet halinde olduklarından  bir devlet bir imtiyaz alınca bir diğeri de imtiyaz için Osmanlı'ya baskı yapıyor ve o da bir imtiyaz alıyordu. Rekabet halinde olan bu ülkelerden Almanya’ya Haydarpaşa - İzmit hattının satılması üzerine, Joseph Navon’un aracılığı ile Fransa'yada “Yafa-Kudüs” demiryolu imtiyazı verilmiştir.Yapımına 1889 yılında başlanan demiryolu 1892’de tamamlandı.Yafa-Kudüs hattının 86.6'ncı kilometresinde yer alan Kudüs istasyonu 26 Eylül 1892 ‘de büyük bir törenle açıldı. Simetrik yapıyla inşa edilen binada istasyon ofisleri, bilet gişesi ve terminal salonu bulunur. 1920’lerde İngilizler tarafından binada bazı değişiklikler yapılmış ve kemerler eklenmiştir. Ana yapı olarak ilk halini koruyan istasyon,  karşısında bulunan kervansaray’a nisbetle  “Han İstasyonu” ismiyle de anılmaktadır. 1.Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti’nin bölgeden çekilmesinden sonra da demiryolunda ulaşım kesintisiz olarak devam etmiştir.1948'de Arap-İsrail Savaşı sebebiyle durdurulan seferler bir yıl sonra tekrar başlamıştır. 1959’da raylar ve istasyon onarımdan geçirilmiştir fakat yolcu sayısı gittikçe azalan hattın zamanla bakımı yapılmamıştır. 1990’larda rayların bakımsızlığı sebebiyle az hasarlı raydan çıkma olayları yaşanmış ve nihayet 15 Ağustos 1998’de Kudüs tren istasyonu resmen kapatılmıştır. Bugün bina boş ve ihmal edilmiş bir haldedir. Çürümeye terk edilen istasyon ve hat, Tel Aviv-Kudüs hattına yapılan ve 2005'te biten restorasyon çalışmalarına dahil edilmemiştir. İsrail, potansiyel bir gayri menkul yatırım alanı olan istasyon bölgesi için birçok inşaa planı yapmaktadır. Bunlar arasında istasyonu eğlence merkezine dönüştürmek ve yeni bir semt kurulması gibi planlar bulunmaktadır. İstasyon, Kudüs'ün korunacak binalar listesinde bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?