banner15

Osmancık Akşemsettin Camii (Medresesi)

Osmancık Akşemsettin Camii, Osmanlı kuruluş dönemine ait bir eser olma özelliği ve kendine has mimarisi ile küçük, şirin bir ibadet mekanıdır.

Osmancık Akşemsettin Camii (Medresesi)

İsmail Çal / Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Çorum ili Osmancık ilçesinde, sarp bir kayalık üzerinde bulunan kalenin kuzeybatı eteklerinde yer alan küçük bir camidir. Yapım tarihi olarak 1410 yılına işaret edilmektedir. Eski Osmancık Medresenin bir bölümü olduğu bilinmektedir.

Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Osmancık doğumlu Akşemsettin’in gençlik döneminde bu medrese de ders verdiği için sonra ki dönemlerde bu isimle adlandırılmıştır. Akşemsettin, baba tarafından Hz.Ebubekir’e dayanırken annesi Osmancıklıdır.

Günümüzde cami olarak işlev gören bu bina uzun yıllar kaleden yuvarlanan taş ve kayaların altında atıl durumda kalmıştır. Son olarak 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarım görmüştür.

Akşemsettin Camii kubbeli ana bölümü kubbelidir. Bu ana bölümün sağında ve solunda giriş bölümüne açılan iki oda bulunmaktadır. Osmancık Akşemsettin Camii Osmanlı Kuruluş Dönemine ait bir eser olma özelliği ile kendine has mimarisi ile küçük şirin bir ibadet mekanıdır.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2011, 10:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48