28.04.2010, 02:15

Zorunlu askerliğin sonu görünüyor

Bu ülkede para verip askerlik yapmamanın mümkün olması hep tuhaf geldi bana. Türkiye’de askerlik 20 yaş üstündeki bütün erkek vatandaşlar için zorunlu. Fakat en az üç yıl yurtdışında çalışan Türkler 15 aylık tam askerlik hizmetini yapmak zorunda değil, sadece 21 günlük temel askeri eğitimin ardından evlerine dönebiliyorlar. Bunun karşılığında belli bir para ödüyorlar; şu an için belirlenmiş meblağ 5 bin avronun biraz üstünde.

Geçmişte yüz binlerce genç erkek bu fırsattan yararlandı ve bugün de birçoğu böyle bir anlaşmaya dünden razı. Maliye Bakanlığı bundan memnun, Genelkurmay ise değil. Geçen hafta Başbakan’ın, ordunun muhalefetine rağmen mevcut sistemin devam edeceğini açıklamasıyla konu tekrar gündeme geldi.

Şahsen, 5 bin avroyu verebilecek güce sahip erkeklerin özünde asker kaçağı olmasına izin vermenin adil olmadığını düşünüyorum. Bu paraya sahip olmayan çocuklar askere gitmek ve görev sırasında öldürülmek veya yaralanmak gibi ciddi bir riski göze almak zorunda. Fakat benim bahsetmek istediğim mesele bu değil.

Bedelli sisteminin artıları ve eksilerine dair bütün tartışma, temeldeki asıl sorunun üzerinden atlıyor: Türkiye bu zorunlu askerlikle daha ne kadar devam edebilecek?

Son yirmi yılda dünyanın her yanındaki birçok ülke zorunlu askerliğin olmadığı profesyonel ordulara geçtiler. Örnekler arasında ABD, Hindistan, Avustralya ve Japonya var. Avrupa’da Fransa, Britanya, Polonya, İspanya ve İtalya’nın hepsi zorunlu askerlik hizmetini terk etti. Zorunlu askerliği sürdüren tek büyük AB üyesi ülke Almanya, bunun 20. asrın ilk yarısına ve dizginlerinden boşanmış militarizmin yıkıcı sonuçlarına uzanan tarihsel nedenleri var.

Türkiye ikisi arasında kalmış görünüyor. 2007’den bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) her iki uygulamanın en iyi yönlerini birleştirme gayretinde. Ordu bir yandan zorunlu askerliği sürdürüyor, bir yandan da kapsamlı, fakat yavaş bir moderleşme ve profesyonelleşme süreci yürütüyor. Süreç tamamlandığında sonuç karışık bir sistem olacak; uzmanlık gerektiren görevler ve muharebe yükünü sırtlanması beklenen birlikler profesyonel askerlere bırakılacak. Kökten değişen bir tehdit değerlendirmesinin mantıki sonucu olan bu sistem, kapasiteyi ve sürekliliği artıracak.

Mevcut Türk ordusunun başlıca görevleri uluslararası misyonlara katılmak ve sınırda veya sınırın hemen ötesinde terörizmle savaşmak. Her iki operasyon türü de, büyük miktarlarda kötü eğitimli piyadeyi değil, küçük, esnek ve yetenekli birimleri gerektiriyor.

Fakat modern savaşın mantığı, TSK’nin geleceğine dair süregiden tartışmadaki unsurlardan sadece bir tanesi. Askeri uzman Gareth Jenkins’in de dediği gibi: “Ordunun aşamalı profesyonelleşmesi, ilk başta sadece belli birimler için söz konusu olsa da, askeri hizmetin biçimlendirdiği duygusal bağı muhtemelen zayıflatacak ve şu ihtimali güçlendirecektir:
Askeri verimliliği geliştirmek için yapılması gerekenlerin bedeli, TSK’nin Türkiye’deki siyasi süreci etkileme yeteneğinin azalması olabilir.”

Okul ders kitapları orduyu hala Türkler için zaruri bir şey olarak tarif ediyor. TSK içindeki birçoklarının tam anlamıyla profesyonel bir ordunun, ‘Türk ulusu ile askerlik mesleği arasındaki kutsal bağ’ olarak gördükleri ilişkiyi koparacağından korkmasının nedeni de bu. Yapılması gereken tercihleri sadece rasyonel argümanların etkilemeyeceği aşikâr. Birçok duygusal engelin de üstesinden gelmek gerekecek.

Gönül ister ki bütün bu değerlendirmeler, kendisine siyasette hiçbir rol biçmeyen, Savunma Bakanlığı’na karşı sorumlu olan ve bütçesi Meclis tarafından belirlenip denetlenen küçültülmüş, profesyonel bir orduyla sonuçlansın. Ve işte bu ülkeye gerçekten paha biçilmez bir hizmet olacaktır!

Kayak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?